No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Po Maginhrade oficiálne otvoria ďalšiu rozhľadňu

perex-rozhladnaĎalšia rozhľadňa, ktorú tento rok oficiálne otvoria stojí nad obcou Klenovec. Výhľad z rozhľadne si budú môcť návštevníci vychutnať v sobotu, 22. augusta o 10.00 hod. Ako ďalej Rimava.sk informovala manažérka Miestnej akčnej skupiny Malohont Miroslava Vargová, okrem výhľadu na okolie si budú môcť návštevníci vychutnať aj pohľad zblízka na paraglidistov a pilotov rogál, ktorí tu majú svoje štartovisko.

„K rozhľadni je možné sa dostať po značených turistických trasách od obcí Klenovec, zo sedla Chorepa, a Kokava nad Rimavicou. Výhľad na okolie spríjemnia účastníkom aj heligonkári z Klenovca a odvážni záujemcovia budú môcť v prípade priaznivého počasia absolvovať tandemové lety,“ priblížila Vargová.

Podľa jej slov je rozhľadňa situovaná v časti obce Klenovec nazývanej laz Slopovo, ktorá je charakteristická svojim lazníckym osídlením. „Zároveň sa tu nachádza oficiálna letová plocha pre bezmotorové lietanie na závesných a padákových klzákoch, rogalo a paragliding. Prvý let v tejto oblasti sa uskutočnil v lete 1979 na rogale a v roku 1992 na padákovom klzáku,“ uviedla manažérka, podľa ktorej bol projekt výstavby rozhľadne po prvýkrát predložený v roku 2012.

Ako poznamenala vyšlo to však až na tretíkrát v roku 2014, nakoľko išlo o projekt spolupráce, ktorý musel byť schválený na slovenskej aj na českej strane. Súčasťou projektu bola aj výstavba rozhľadne na Maginhrade nad Nižným Skálnikom či vydanie propagačných materiálov.

Súbežne s prípravnými prácami, ktoré predchádzali výstavbe viac ako 16 metrov vysokej rozhľadne Maginhrad, prebiehali prípravy aj na výstavbe rozhľadne na Slopove. „V roku 2012 bolo zamerané miesto plánovanej stavby, kde sa v roku 2014 začalo s osadením kovových pätiek do betónových základov, na ktoré bola ukotvená drevená konštrukcia rozhľadne,“ dodala Vargová.

Výstavba rozhľadne Slopovo bola realizovaná Miestnou akčnou skupinou MALOHONT v rámci projektu česko - slovenskej spolupráce, ktorý bol spolufinancovaný z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR, zo štátneho rozpočtu SR, z rozpočtu obce Klenovec a Miestnej akčnej skupiny MALOHONT.

Zdroj: Rimava.sk, MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross