No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Oficiálne otvorenie má rozhľadňa Maginhrad za sebou, nechýbal pri tom ani vrtuľník

maginhradPo vypracovaní projektu, vyčistení okolia, archeologickom výskume a slávnostnom prestrihnutí pásky sa rozhľadňa Maginhrad nad obcami Nižný a Vyšný Skálnik dočkala svojho oficiálneho otvorenia. Od soboty, 20. júna, je viac ako 16 metrová stavba prístupná každému návštevníkovi a turistovi.

„Veríme, že prinesie veľmi veľa turistov, návštevníkov a rozšíri dobré meno tejto doliny nielen do celého Slovenska, ale aj za jeho hranice,“ povedala počas slávnostného otvorenia Oľga Maciaková, predsedníčka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont, ktorá výstavbu realizovala počas uplynulého roka v spolupráci s Českou republikou.

Otvorenie rozhľadne si nenechalo ujsť približne dvesto ľudí a ako poznamela Miroslava Vargová, manažérka MAS Malohont, taká účasť ich potešila. „Veríme, že to svedčí jednak o záujme a možno aj o malom uznaní, že naozaj táto rozhľadňa bude jednou z dominánt nášho regiónu,“ uviedla manažérka.

V okolí vedie aj významná regionálna turistická cesta, ktorá spájala hrady Fiľakovo a Muráň. Bola pomenovaná podľa druhej manželky palatína Františka Wesselényiho, Márie Széchy, známej ako Muránska Venuša.
Podľa Vargovej museli prekonať rôzne prekážky počas výstavby. „Začalo to projektom, ktorý sme písali na trikrát, aby bol napokon schválený. Ďalšou takou prekážkou, ktorú sme museli zdolať je, že rozhľadňa leží na archeologickej lokalite, kde v 13. až 15. storočí stál hrad. To znamená, že tu pracovalo niekoľko dobrovoľníkov pod archeologickým dozorom Gemersko-malohontského múzea. Nemôžem zabudnúť ani na desiatky dobrovoľníkov od Tisovca až po Rimavskú Sobotu, ktorí sa podieľali na vyčistení tejto lokality, ktorá bola zarastená hustým lesom. Všetky tieto prekážky sme zdolali vďaka spolupráci až napokon nastúpila výstavba rozhľadne,“ priblížila Vargová proces výstavby a dodala, že rozhľadňa má slúžiť pre radosť turistov, aby sa na ňu vracali opätovne radi.

Výstavbu Maginhradu okrem archeologickej lokality komplikoval aj ťažkoprístupný terén. Počas prác preto museli využiť na prevoz niekoľkotonových drevených častí vrtuľník.

Blízko Maginhradu sa križujú aj turistické chodníky, ktoré vedú z Vyšného Nižného Skálnika, Malých Teriakoviec, Vyšnej Pokoradze a Horných Zahorian.

Na projekt získala MAS Malohont z Programu rozvoja vidieka sumu 80 tis. eur, desať percent spolufinancovali obce, na území ktorých sa rozhľadne stavajú, ako aj samotná MAS Malohont.

*opravené 23.6.2015 o 8.00 hod.
Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

VIDEO: Na Maginhrade postavili rozhľadňu, pozrite sa, ako ju prevážali vrtuľníkom
Na Maginhrade chcú postaviť 16-metrovú rozhľadňu

FOTO: Opäť si zamakali na Maginhrade. Na brigádu prišlo vyše 30 dobrovoľníkov

MAGINHRAD: Na kopci vyrastá rozhľadňa. Jej základy “preklepol” aj archeológ

Voľný deň obetovali pre dobrú vec! Vyše 30 dobrovoľníkov čistilo Maginhrad


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross