No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Na Maginhrade postavili rozhľadňu, pozrite sa, ako ju prevážali vrtuľníkom

vrtulnik-maginhradNa Maginhrade nad obcou Nižný Skálnik vyrástla 16 metrová rozhľadňa. Niekoľkotonové časti postavili na neďalekom družstve, do neprístupného terénu ich v uplynulých dňoch prevážali vrtuľníkom. Ako pre Rimava.sk uviedla Miroslava Vargová, manažérka miestnej akčnej skupiny Malohont, prevoz drevených konštrukcií bol ďalším míľnikom v projekte výstavby rozhľadne, ktorú plánujú otvoriť koncom apríla. Rozhľadňa sa nachádza vo výške 430 metrov nad morom, na mieste, kde bol kedysi v 13. až 15. storočí drevený hrad. Drevené časti konštrukcie boli osadené na pripravený betónový podklad. Netradičný spôsob výstavby a prevoz podľa Vargovej zvolili kvôli neprístupnému terénu, ako aj kvôli tomu, že Maginhrad je archeologickou lokalitou a k prístupu stavebných mechanizmov by bol potrebný ďalší prieskum. „Bolo to takto najefektívnejšie riešenie,“ dodala.

Projekt má podľa Vargovej nadregionálny význam. Jeho súčasťou je aj ďalšia rozhľadňa nad Klenovcom, konské trasy, spoločenská hra či propagačné materiály. „Všetko sa to deje v súčinnosti s českými partnermi, kde prebiehajú podobné aktivity v dvoch regiónoch na Morave,“ uviedla Vargová. Ako dodala, na projekt získala MAS Malohont z Programu rozvoja vidieka sumu 80 tis. eur, desať percent spolufinancujú obce, na území ktorých sa rozhľadne stavajú, ako aj samotná MAS Malohont.

Doplnené o 18:45 hod. 

Práce na dokončení rozhľadne stále prebiehajú a potrvajú ešte niekoľko týždňov. "Preto prosíme miestnych obyvateľov aj návštevníkov o trpezlivosť. Zároveň všetkých prosíme, aby sa na stavbe rozhľadni ani v jej blízkom okolí nepohybovali, kým nebude oficiálne otvorená," doplnila Miroslava Vargová.

 

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=LF3gK9s5vZM&feature=youtu.be" width="600" height="400"]

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

Na Maginhrade chcú postaviť 16-metrovú rozhľadňu
FOTO: Opäť si zamakali na Maginhrade. Na brigádu prišlo vyše 30 dobrovoľníkov

MAGINHRAD: Na kopci vyrastá rozhľadňa. Jej základy “preklepol” aj archeológ

Voľný deň obetovali pre dobrú vec! Vyše 30 dobrovoľníkov čistilo Maginhrad


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross