No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Podľa investorov nahradia cukrovarský komín nové pracovné miesta

ilustračné fotoNa mieste, kde dnes stojí bývalý cukrovarský komín, majú vyrásť prevádzky, ktoré rozšíria obchodno-priemyselnú zónu a prinesú nové služby a pracovné miesta. Taký je ďalší plán investorov s areálom v okrajovej časti Rimavskej Soboty. Osud 100-metrového komína však nateraz nie je spečatený. Podľa vlastníkov si vyžaduje najmenej stotisícovú investíciu a už pred rokmi sa preto počítalo s jeho odstránením. Nové búracie povolenie ale podľa nich zatiaľ zo strany mesta podpísané nie je, o komíne by sa malo hovoriť na najbližšom mestskom zastupiteľstve. Investor to považuje za zdržanie a poukazuje na to, že namiesto nostalgie nad pozostatkom niekdajšej výroby by obyvatelia regiónu mali skôr vidieť nové príležitosti.

"Fakt je taký, že do údržby komína je treba investovať približne 90 až 100 tisíc eur," vysvetlil pre Rimava.sk Miroslav Vrban z developerskej spoločnosti Ardis zo Žiaru nad Hronom, ktorá bola poverená realizovať výstavbu v časti areálu bývalého cukrovaru. Podotkol pritom, že už v roku 2009 bolo vydané búracie povolenie, komín však ostal zachovaný. Medzičasom pod komínom otvorili hypermarket, obchodnú zónu aj autoumyváreň. "V dobrej viere sme znovu požiadali o búracie povolenie, no termín odstrelenia komína nateraz nie je známy," potvrdil Miroslav Vrban, podľa ktorého to môže spôsobiť zdržanie výstavby nových obchodných prevádzok, ktoré plánovali otvoriť v závere tohto roka. "Prinesieme ďalších 40 až 60 pracovných miest a nové služby pre obyvateľov regiónu," povedal zástupca developerskej spoločnosti. Podotkol však, že aktuálne sa mu situácia javí tak, akoby Rimavská Sobota robila všetko pre to, aby si svoje prvenstvo v miere nezamestnanosti udržala. "Nie každé prvenstvo je dobré," dodal.

Miroslav Vrban potvrdil, že sa zúčastnil utorkového rokovania mestskej rady. Podľa jeho slov je v kompetencii vedenia mesta podpísať búracie povolenie, napriek tomu sa však má celá záležitosť dostať na rokovanie mestského zastupiteľstva. "Nerozumiem tomu," hovorí zástupca firmy Ardis a zdôrazňuje, že nie je v ich záujme viesť "vojnu" o komín. Ako zdôraznil, postupujú v zmysle zákona a ak aj nedostanú búracie povolenie od mesta, odvolajú sa na nadriadený orgán.

Pripustil, že 100-metrová stavba by sa mohla stať majetkom mesta za symbolickú sumu. "Samospráva si však musí spočítať, či má potom zdroje na nevyhnutné investície do komína, či sa oň dokáže starať a zabezpečiť, aby objekt neznamenal pre ľudí hrozbu," podotkol. Podľa jeho slov, ak by sa mal komín zmeniť na vyhliadkovú vežu, len vybudovanie výťahu by stálo vyše 400 tisíc eur.

"Nie je iná možnosť - buď opraviť alebo búrať, bez ohľadu na sentiment. Veď staré nahradíme niečím novým," hovorí Miroslav Vrban. Naznačil tiež, že v ďalšej fáze sa počíta s výrobnou zónou, v ktorej by prácu mohlo nájsť prinajmenšom sto ľudí. Pripomenul pritom, že pracovné miesta už v meste vytvorili, ročne podľa jeho slov navyše do mestského rozpočtu plynú z obchodnej zóny príjmy z dane z nehnuteľností. "Chceme doniesť ďalšie investície, ďalšie služby a príležitosti, a budeme si klásť komíny pod nohy?," uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk

Téme sa budeme ďalej venovať

Súvisiace články:

VIDEO – R. SOBOTA: Sú spočítané dni cukrovarského komína?
VIDEO: Z týchto záberov sa vám zatočí hlava, vyleteli sme nad cukrovarský komín


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross