No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci zvýšili plat primátorovi o približne 200, sebe o 20 eur

Rimavskosobotskí poslanci dnes zvýšili plat primátorovi Jozefovi Šimkovi o približne 200 eur, od júna tak bude dostávať 2 668 eur mesačne. Na 20 percentnom zvýšení k novému základu 2 223 eur sa zhodli všetci prítomní poslanci. Tí neskôr odsúhlasili aj zvýšenie polročnej odmeny pre obidvoch viceprimátorov Jána Čemana a Ladislava Rigóa o 500 eur. Po novom budú dostávať odmenu vo výške tisíc eur. Členom Mestskej rady, ako aj poslancom Mestského zastupiteľstva bude pridané o približne 20 eur. Za rokovanie tak dostanú po 70 eur.

Výškou platu sa poslanci mestského zastupiteľstva zaoberali z dôvodu novelizácie zákona o  platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest, podľa ktorého sa platy znižovali o 10 percent. Keďže zákon neumožňuje udeľovať primátorom odmeny, poslanci plat môžu navýšiť o 70 percent.  Ako v rozprave poznamenal viceprimátor Ján Čeman, úpravu platov robila Národná rada SR aj kvôli obciam, ktorých starostovia mali vyšší plat ako primátori okresných miest.

Podobne ako primátor Jozef Šimko k minimálnemu platu si prilepšila aj primátorka ďalšieho okresného mesta Lučenec Alexandra Pivková. Poslanci jej podľa hovorkyne Mestského úradu v Lučenci Márie Horňákovej odsúhlasili  2 666 eur. Z okolitých miest a obcí bude mať momentálne najvyšší plat primátorka Tornale Anna Szögedi, ktorej poslanci odobrili sumu 2 840 eur. Doteraz zrejme najvyšší plat v okrese Rimavská Sobota mala starostka obce Rimavská Seč  Márta Stubendek. Jej mesačný plat bol navýšený o osemdesiat percent na viac ako 3 tis. eur. Ako pre Rimava.sk uviedol poslanec obecného zastupiteľstva Zoltán Pósa, aj napriek maximálnemu navýšeniu 70 percent zo strany väčšiny poslancov dostane po novom starostka mesačne 2 589 eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross