No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci sa zhodli na päťčlennej mestskej rade, odmeny si ponechajú

21. januára 2011 |  | |

Rimavskosobotskí poslanci na dnešnom rokovaní opätovne odsúhlasili vytvorenie mestskej rady napriek tomu, že primátor uznesenie z ustanovujúceho zastupiteľstva nepodpísal. V rade však bude namiesto pôvodných šiestich členov len päť poslancov. Väčšinový Demokratický blok budú zastupovať viceprimátor Ladislav Rigó, poslanci Július Sojka a Viliam Vaš, za ľavicu viceprimátor Ján Čeman a poslanec Ján Végh.
Hlasovanie bolo tesné, na tomto zložení sa zhodlo desať poslancov, proti boli deviati.

O zriadení mestskej rady rozhodovali novozvolení poslanci po druhýkrát. Na ustanovujúcom rokovaní sa dohodli na pomere síl 4:2, viac členov v rade mala mať pravica. Primátor však toto uznesenie kvôli finančnej situácii mesta a úsporným opatreniam nepodpísal. Dnes jeho veto poslanecký zbor neprelomil, prijal však návrh poslankyne Magdalény Valušovej o vytvorení päťčlennej Mestskej rady.

Pred poslancov bol predložený aj primátorov návrh na pozastavenie odmien poslancov MsZ a členov jeho orgánov za  činnosť v prvom polroku 2011. Poslanci sa nezhodli na pozastavení odmien za zasadnutia, ani na ich znížení. Primátor napokon tento bod z rokovania stiahol.

Práca poslanca podľa slov viceprimátora Ladislava Rigóa nie je zaplatená, ako uviedol, v rámci šetrenia by sa ale mali vzdať odmien, hoci ide o symbolickú čiastku.

K oponentom medzi inými poslancami patril aj Július Sojka, podľa ktorého výška odmien, najmä v prípade poslancov, je podpriemerná v okolí a možno aj na Slovensku. Ako Sojka podotkol, keď sa má znižovať, tak paušálne o desať percent vo všetkých sférach.

Za polročnú činnosť dostával 25 členný poslanecký zbor, členovia mestskej rady, komisií zastupiteľstva a výborov mestských častí spolu približne 10 tis. eur. Ako Rimava.sk informovala, v minulom volebnom období predstavovala odmena za jedno sedenie poslancov MsZ 47 eur, rovnako ako za účasť na rokovaní Mestskej rady. Predsedom komisií zriadeným pri mestskom zastupiteľstve prináležalo 17 eur, ostatným členom 7 eur. Poslanci boli aj členmi výborov mestských častí.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross