No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pozrite si, aké výstavy majú v múzeu v mesiaci január

perex-muzeumHoci rok 2015 pomaly končí, niektoré výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote trvajú i naďalej. Až do konca januára môžu návštevníci prísť pozrieť niekoľko výstav. Tou prvou je výstava Hrady v Gemer-Malohonte, ktorá laickú i odbornú verejnosť oboznamuje s opevnenými sídlami feudálov a šľachty na území historickej župy Gemer-Malohont.

Ako ďalej Rimava.sk informovala Martina Mareková z Gemersko-malohontského múzea, veľká časť výstavy pozostáva z dvojrozmerných posterov, prostredníctvom ktorých sa návštevníci oboznámia s históriu, pôdorysom a predpokladaným rozsahom hradného areálu, s eventuálnymi historickými fotografiami a pohľadnicami, ale aj so súčasným stavom hradu.

Podľa jej slov prezentované sú archeologické nálezy z hradov Drienok, Hodejov – Várhegy, Hajnáčka, Gemer – komitátny hrad, Jestice – Várhegy, Rimavská Seč, Rimavská Sobota – Turecký hrad, Širkovce – Kapla a Tornaľa – Csonkavár. „K výstave sú pripravené kultúrno-výchovné aktivity, vhodné pre rôzne vekové kategórie,“ priblížila Mareková.

Ďalšia výstava má názov (Opäť) Kovačická trojka. Cicka – Hajko. „Výstavy insitných umelcov z Kovačice majú v Gemersko-malohontskom múzeu viacročnú tradíciu a stretávajú sa s veľkým úspechom,“ poznamenala Mareková, podľa ktorej je to už v múzeu šiesta takáto výstava. Ako ďalej uviedla svojou tvorbou sa predstavia Pavel Cicka a Pavel Hajko, insitní maliari zoskupenia „Kovačická trojka“, ktorú 21. januára 2013 navždy opustil Martin Markov. Na plátne podľa Marekovej dominujú pohľady na kovačický chotár, polia, brehy riek, ľudové zvyky a ročné obdobia, ktoré dopĺňajú svojrázne postavičky znázornené pri práci, vo chvíľach oddychu alebo v každodenných radostiach.

Tretria výstava predstavuje výber diel mladého výtvarníka Zoltána Agócsa z obce Čakanovce, okres Lučenec, ktorý je čerstvým absolventom Ateliéru klasických maliarskych disciplín na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. „Jeho maliarskej práce, vychádzajú zo samotného uvedomenia si priestoru, v ktorom sa autor nachádza a ktorého je súčasťou, jeho parametrov a významových rovín, ktoré na seba prirodzene nabaľuje v tvorivom myšlienkovom procese,“ povedala Mareková a dodala, že kurátorkou výstavy je Daša Klapitová.

Návštevníci múzea sa podľa Marekovej môžu tešiť aj na rôzne predmety mesiaca počas roka 2016, tým prvým bude najstarší slovenský kalendár, Kalendář Na Rok Krysta Pána 1787.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross