No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO-R. SOBOTA: Protest proti mítingu ĽSNS mal pokojný priebeh napriek tvrdším slovám prítomných

Železné bariéry, mestskí i štátni policajti či ťažkoodenci. Aj takéto opatrenia sprevádzali utorkový míting strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko a zároveň protest proti ich straníckemu stretnutiu v divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote. Svoj názor proti politike tejto strany prišli vyjadriť stovky ľudí a taktiež ďalšie stovky sa zúčastnili straníckeho mítingu.

Protest s názvom Rimavská Sobota proti nenávisti organizovalo Občianske združenie Odvážme sa zrýchliť. Protestujúci boli pred Domom kultúry na Námestí Š. M. Daxnera už krátko po 17-tej hodine. Celkovo sa účasť na proteste odhaduje na 300 ľudí. Medzi nimi neboli len občania Rimavskej Soboty, ale protestujúcich prišli podporiť aj obyvatelia či aktivisti z Hnúšte, Fiľakova, Lučenca alebo Banskej Bystrice. Na verejnom zhromaždení bolo vidieť množstvo transparentov s nápismi ako „Sobotu si nedáme“. „Nechceme znova ostnaté drôty“ či „Tu si ctíme hrdinov, nie fašistov“. Transparenty však boli aj voči primátorovi mesta Jozefovi Šimkovi, ktorý kandiduje za ĽSNS v týchto parlamentných voľbách.

Článok pokračuje pod reklamouPočas protestu vystúpili aj rečníci z radov občanov či aktivistov. Ako odznelo, Rimavská Sobota je tolerantné mesto, kde žijú od nepamäti rôzne národnosti v mieri a pokoji, a teraz sem prichádza niečo, čo tu ľudia nechcú. „A volá sa to fašizmus,“ povedal jeden z rečníkov, ktorého slová boli sprevádzané hlasným pokrikom „fašisti“ od protestujúcich. Krikom sa k tomu pridali aj vonku stojaci priaznivci ĽSNS. Napriek tomu nedošlo ku konfliktu.

Ďalší rečníci poukazovali aj na stav Banskobystrického samosprávneho kraja počas vedenia Mariana Kotlebu, lídra strany ĽSNS. Väčšina z vystupujúcich rečníkov však mala jasný odkaz pre všetkých ľudí. Že sú to práve oni, ktorí budú mať 29. februára (deň volieb do NR SR, pozn. red.) v rukách moc. „Choďte, prosím, voliť a voľte zodpovedne,“ avizovala jedna z rečníčok vo svojom prejave.

Medzitým sa divadelná sála Domu kultúry zaplnila do posledného miesta, pričom kapacita miest na sedenie je viac ako 400. Ľudia však stáli aj na schodoch. Na pódiu bolo šesť rečníkov. Okrem Mariana Kotlebu bol prítomný aj Milan Uhrík, Milan Mazurek, Stanislav Mizík a po boku lídra strany sedel Jozef Šimko. Hoci v sále bolo prítomných viac ľudí ako na verejnom proteste, vo vnútri však neboli len priaznivci tejto politickej strany. Podľa našich informácií sa mítingu zúčastnili aj zvedavci. „Prišli sme sa len pozrieť zo zvedavosti. Nie sme sympatizanti strany,“ povedal pre Rimava.sk jeden z návštevníkov mítingu.

Viac sa dozviete z reportáže TV Rimava

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/169149767701431/

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross