No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Školský rok začnú výmenami okien z prostriedkov na havarijnú situáciu za takmer 200 tis. eur

m-tompuRimavskosobotské základné školy P. Dobšinského a M. Tompu začnú prvé mesiace školského roka výmenou okien, financované budú z prostriedkov na odstránenie havarijných situácií, ktoré v tomto roku získali z rezortu školstva. Podľa informácií z komunikačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu najvyššiu čiastku získala ZŠ. P. Dobšinkého, zo žiadaných viac ako 140 tis. eur im bolo schválených 100 tis. eur, financie boli mestu Rimavská Sobota zaslané ešte v máji. Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ školy Peter Nôta počas leta prebiehala súťaž na realizátora prác a v najbližších dňoch má byť podpísaná zmluva. S prácami na škole, ktorá má viac ako 500 žiakov, by sa malo začať najpozdejšie v septembri, vyučovací proces to však podľa riaditeľa neovplyvní pretože majú k dispozícii aj iné učebne.

Riaditeľ školy P. Dobšinkého zároveň poznamenal, že ide o druhý schválený projekt, na jar už vymenili čiastočne okná, vtedy však išlo len o zlomok financií v porovnaní s touto investíciou.
„Na pár dní žiakov presťahujeme,“ povedal riaditeľ a dodal, že výmenou starých okien, ktoré tvoria až 2/3 zo steny učebne, zvýšia bezpečnosť žiakov, tepelný komfort a zlepšia aj energetickú náročnosť budovy. Podľa Nôtu o financie na opravu školy už žiadajú niekoľko rokov, podporení boli ale iba poslednou dobou. „Takmer po 40-tich rokoch to bolo už nutné. Financie budeme žiadať aj naďalej, treba nám opraviť aj strechu,“ zdôraznil riaditeľ, podľa ktorého si to žiaci na základe dosahovaných výsledkov zaslúžia. Nôta zároveň poznamenal, že ide o druhý schválený projekt, na jar už vymenili čiastočne okná, vtedy však išlo len o zlomok financií v porovnaní s touto investíciou. Na prelome rokov bola rovnako podporená aj Základná škola Š. M. Daxnera na Sídlisku Západ. Podľa riaditeľa Petra Černého získali 70 tis. eur, z ktorých opravili prioritne podlahy a okná v triedach na prvom stupni. „Rozbehnuté máme však aj ďalšie projekty,“ uzavrel Černý.

Dva projekty, vo výške takmer 90 tis. eur, boli v roku 2015 podporené aj pre ZŠ. M. Tompu. Podľa riaditeľa školy Štefana Orosza zo schválených financií dokončia výmenu okien v pravej časti suterénu ale hlavne budú meniť okná v triedach, na prízemí. „Škola má viac ako 100 rokov, nie je to také jednoduché ako u ostatných, novších škôl. Tu musíme dodržiavať predpísané veci ako farbu alebo typ okien,“ priblížil Orosz, podľa ktorého v súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania a k výmene okien by mohlo pravdepodobne dôjsť v októbri. Narušenie vyučovacieho procesu riaditeľ v škole s viac ako 500 žiakmi nepredpokladá. Ako spomenul, majú k dispozícii pár učební, kde žiaci môžu byť 1-2 dni, kým nedôjde k etapovitej výmene okien.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross