No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V okrese začnú spisovať petíciu proti zastaveniu výstavby R2

obchvat-R2-OzdanyV okrese Rimavská Sobota začnú v najbližších dňoch spisovať petíciu proti zastaveniu výstavby diaľničného úseku R2 od obce Kriváň smerom na Rožňavu. „Požadujeme, aby výstavba pokračovala bez prerušenia a nesúhlasíme so stanoviskom ministerstva dopravy Jána Počiatka, ktorý v televíznej relácii oznámil pozastavenie stavebných prác na tomto úseku do roku 2040,“ uvádza sa v petícii, ktorú na dnešnom stretnutí so starostami a primátormi predostrel primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, iniciátor petície. Viac ako 40 zástupcov samospráv odsúhlasilo aj päťčlenný petičný výbor. Okrem primátora Šimka v ňom figurujú aj starostovia Gabriel Mihályi z Jesenského, František Rácz z Hostíc, Stanislav Krahulec z Rimavských Janoviec a Peter Hencz z Bátky.

JUDr. Jozef Šimko

JUDr. Jozef Šimko, primátor Rimavskej Soboty a iniciátor petície

Na stretnutí starosta Gabriel Mihályi spomenul, že iniciatívu podporuje maximálne. Zároveň ocenil, že primátor Rimavskej Soboty chce jednoznačnej vystupovať aj pod menom Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM). „Myslím si, že toto združenie apoliticky združuje všetkých primátorov a starostov tohto okresu,“ dodal. Ako pre Rimava.sk Šimko uviedol, s predsedom ZMOGaMu Petrom Mináčom už situáciu prejednal, budú však zasadať až 18. mája. „Lenže pre nás je každý deň drahý. Musíme čo najskôr upozorniť na tento kritický stav v našom regióne,“ zdôraznil Šimko. Stretnutia sa zúčastnili prevažne starostovia z južnej časti okresu. Ako Šimko spomenul, odhadom očakávajú niekoľko desiatok tisíc podpisov, petíciu potom chcú doručiť premiérovi Robertovi Ficovi v priebehu júna. „Bude to spoločná akcia troch okresov. To, že to robíme samostatne, na tom nič nemení,“ dodal Šimko. Stretnutia sa zúčastnila aj predsedníčka krajskej Únie žien Slovenska Helena Husárová aj predseda banskobystrického kraja Marián Kotleba.

Mgr. Gabriel Mihályi

Starosta obce Jesenské a člen petičného výboru Mgr. Gabriel Mihályi

Okres Rimavská Sobota sa tak po Rožňave či Poltári zaradil medzi ďalšie v regióne Gemera a Novohradu, kde sa už petície spisujú. Obavy obyvateľov vyvolali medializované informácie Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá informovala o oddialení niektorých úsekov o viac ako 20 rokov. Ministerstvo dopravy však informácie po niekoľkých dňoch dementovalo a predpokladané dátumy výstavby rýchlostnej komunikácie R2 boli vrátené do pôvodných termínov. Podľa ministra dopravy však všetky fondy na diaľnice a rýchlostné cesty zo súčasného aj budúceho programového obdobia sú už vyčerpané. „Na Slovensku stále chýbajú k ucelenej diaľničnej sieti stovky kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, na ktoré budúce vlády budú musieť nájsť miliardy eur. Rozhodnutie o tom, kde nájsť peniaze, a na ktorý konkrétny úsek ich smerovať, bude rozhodnutím niektorej z nasledujúcich vlád, a dnes by bolo nekorektné prejudikovať tieto rozhodnutia a z nich vychádzajúce termíny,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva dopravy. Ako včera Rimava.sk informoval primátor Hnúšte a poslanec NR SR Michal Bagačka, petícia po vyjadreniach ministerstva dopravy v tomto momente nie je riešenie a výzvou sa budú zaoberať na najbližšom zasadnutí ZMOGaMu.

Podľa poslanca NR SR Zsolta Simona, ktorý bol v uplynulých rokoch iniciátorom petície proti spoplatneniu obchvatov R2 Oždian a Tornale, výstavbu R2 interpeloval u ministra dopravy už pred dvomi mesiacmi. Ako pre Rimava.sk Simon uviedol, problému sa treba venovať, no spisovanie petície podľa neho tiež nie je riešením. „Za niektoré úseky sa už spisujú petície a v konečnom dôsledku sa bude každá z nich brať osobitne čo rozbíja celý zámer,“ upozornil Simon, podľa ktorého preto pracujú na založení združenia, ktoré by zahŕňalo celý región od Kriváňa až po Košice a okrem samospráv by v ňom figuroval aj súkromný sektor, podnikatelia a iné osobnosti regiónu. Zároveň poznamenal, že zámerom vlády je výstavba cesty v polovičnom profile, čo znamená, že sa veľmi nezmení. „Len pribudne niekoľko nových úsekov a obchvatov miest a obcí,“ doplnil poslanec NR SR a dodal, že by mala byť spoplatnená rovnako ako štvorprúdová cesta. “Považujem to za poburujúce, že Robert Fico chce, aby občania s najväčšou mierou nezamestnanosti majú za jednosmerný pruh platiť toľko, čo za diaľnicu napríklad pri Zvolene a Banskej Bystrici. Toto je jasný dôkaz o tom, že predseda vlády robí z občanov Rimavskej Soboty, Lučenca a Rožňavy druhoradých občanov tejto republiky,” zdôraznil Simon.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Kvôli oddialeniu výstavby R2 pripravujú petíciu, stretnúť sa majú aj starostovia
R2: Odloženie výstavby rýchlostnej cesty na Gemeri pobúrilo občanov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross