No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V regióne je viac ako tisícka dobrovoľníkov. Nedávno ocenili dvoch z nich

Územný spolok SČK v Rimavskej Sobote eviduje 1200 dobrovoľníkov, ktorí sa podieľajú na aktivitách v oblasti prvej pomoci, darcovstve krvi, pri poskytovaní sociálnych služieb a v humanitárnej pomoci – zbierka šatstva a podobne. Ako v rámci medzinárodného dňa dobrovoľníctva pre Rimava.sk uviedla riaditeľka Územného spolku Slovenského červeného kríža Mária Mjerčíková, počas roka sa zapájajú do mnohých aktivít ako sú celoslovenské zbierky SČK. "V mesiaci máj ich môžeme stretnúť aj v našom meste s pokladničkou v ruke. Prostredníctvom potravinovej pomoci miestneho Územného spolku SČK, ktorý spolupracuje s realizátorom projektu Ústredím práce dobrovoľníci pomáhajú pri vyrozumení ľudí, ktorých sa pomoc týka vypísaním 4 000 kusov obálok," priblížila Majerčíková s tým, že výdaj už má na starosti pracovný tím.

Medzinárodný deň dobrovoľníctva pripadá na 5. decembra. V radoch dobrovoľníkov sú ľudia, ktorí sa zapájajú jednorázovo, ale aj takí, čo sa podľa Majerčíkovej radi vracajú. Medzi stálych patria najmä zdravotníci vyškolení z 1. pomoci, ktorí sa zúčastňujú na rôznych kultúrnych podujatiach."Istou formou dobrovoľníctva je aj darovanie krvi a darcovia sú dobrovoľníci, ktorí poskytnutím krvi zachraňujú životy. Nábor darcov zabezpečujú naši dobrovoľníci ÚzS SČK Rimavská Sobota, dodala Majerčíková, podľa ktorej vďaka patrí všetkým, ktorí venujú svoj čas a energiu dobrým skutkom a pomoci ľuďom v núdzi a robia tak bezplatne, iba zo srdca.

Na benefičnom koncerte ocenili tento rok dvoch dobrovoľníkov

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky sú prínosom pre organizácie, ktorá ich využíva a bez ich bezplatnej pomoci by nefungovali plnohodnotne na úrovni a nepokryli by toľko práce, a tiež z pohľadu prijímateľov pomoci, ako aj prínosom pre lokálnu komunitu či pre širšiu spoločnosť. Dvoch dobrovoľníkov ocenili na Benefičnom koncerte 2.decembra v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Prvou z nich je inštruktorka I. pomoci Henrieta Majerčíková, ktorá je zároveň učiteľkou a zdravotníčkou na Evanjelickej základnej škole Zlatice Oravcovej. Druhým ocenením bol Roman Čarnoký, viacnásobný darca krvi a dlhoročný predseda Klubu darcov krvi. Podľa riaditeľky SČK majú brány otvorené pre všetkých, ktorí majú záujem stať sa dobrovoľníkmi. „Je rozdiel byť členom a byť dobrovoľníkom. Členom Slovenského Červeného kríža sa môže stať ktokoľvek od 5 rokov. Členovia tvoria členskú základňu SČK a v jednotlivých zložkách, ako sú miestne spolky SČK, je dobrovoľné a naším členom sa môžete stať aj Vy. Členovia sa riadia Stanovami SČK. Dobrovoľníkom môžete byť aj jednorázovo, evidovaný po vzájomnej dohode,“ vysvetlila.

Na otázku čo vedie ľudí dobrovoľne bez nároku na odmenu pomáhať odpovedala Majerčíková bez zaváhania: „Dobrovoľníctvo má viac tvári, dve strany mince. Jeho účelom je pomáhať druhým, ale na druhej strane ponúka možnosť zapojiť sa a byť súčasťou väčšieho celku, komunity," hovorí a podotkla, že dobrovoľnícka práca poskytuje priestor pre zmysluplné využitie voľného času dospelých aj mládeže. "Pri výkone dobrovoľníckych činností sa stretávajú ľudia z rôznych vrstiev spoločnosti, rôzneho postavenia či veku," dodala na záver.

R. SOBOTA: V okrese je viac ako štyritisíc ľudí v hmotnej núdzi, ktorým rozvážajú potravinové balíčky

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív SČK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross