No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Výstavba väznice na Sabovej je opäť reálnejšia

15. novembra 2017 |  | 

sabovaVýstavba väznice v otvorenom oddelení na Sabovej pri Rimavskej Sobote je opäť reálnejšia. Po spracovaní štúdie uskutočniteľnosti ju na rokovanie vlády Slovenskej republiky predložila ministerka spravodlivosti. Zámer Vlády SR je zvýšiť kapacity v tomto otvorenom oddelení, štát ho chce postaviť a prevádzkovať formou verejno-súkromného partnerstva. Aktualizovanú štúdiu uskutočniteľnosti výstavby_ tohto väzenského zariadenia pre mužov zverejnilo ministerstvo v polovici septembra tohto roku. Podľa odhadov rezortu má celkový náklad predstavovať viac ako 220 mil. eur. Viac ako 150 mil. má štát minúť v rámci zvýšených výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

väznica – otvorené oddelenie v časti R. Sobota - SabováPodľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu malo by ísť o kapacitu viac ako 800 väznených osôb pričom predpokladajú vytvoriť aj takmer 300 funkčných miest príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a 42 funkčných miest zamestnancov ZVJS. Väznicu by mali začať stavať koncom budúceho roka, zrealizovaná by mala byť do dvoch rokov. Projekt predpokladá výstavbu väznice s minimálnym, stredným aj maximálnym stupňom stráženia, vrátane doživotných trestov. Zároveň so zachovaním výkonu trestu odňatia slobody počítajú aj na už existujúcom otvorenom oddelení s kapacitou 65 osôb.
K otvorenému oddeleniu Sabová pri Rimavskej Sobote by okrem rozšírenia väznice mal pribudnúť aj detenčný ústav. Ide o špeciálne zariadenie pre zabezpečenie starostlivosti o duševne chorých, ktorí si vyžadujú osobitné podmienky pre ochranu ich samých, ako aj verejnosti. Dôvodom rozširovania je podľa ministerstva spravodlivosti takmer zaplnená kapacita väzníc.

O vytvorení väznice pre osemsto väzňov pri Rimavskej Sobote uvažovala aj uplynulá vláda. Ako v roku 2014 uviedla pre Rimava.sk vtedajšia hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová, nové zariadenie mohlo byť profilované ako ústav na výkon väzby a ústav na výkon trestu odňatia slobody.

Rezort spravodlivosti ešte v roku 2013 zisťoval na rimavskosobotskej radnici územnoplánovacie informácie. „Mestský úrad – odbor rozvoja mesta – zaslal požadované informácie so záverom, že výstavba nového objektu výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody nie je v rozpore s funkciou využitia územia,“ priblížila Donevová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross