No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Rozšírenie väznice má priniesť stovky pracovných miest

sabovaRozšírenie väznice na Sabovej pri Rimavskej Sobote má priniesť stovky nových pracovných miest. Zámer Vlády SR zvýšiť kapacity v tomto otvorenom oddelení je aj naďalej reálny. Ako ďalej pre Rimava.sk potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla, miestom navrhovanej realizácie je Rimavská Sobota – Sabová.

 

väznica – otvorené oddelenie v časti R. Sobota - Sabová„V závere roka bola spracovaná aktualizácia overovacej štúdie a v súčasnosti sa spracováva štúdia uskutočniteľnosti,“ priblížil Bubla, podľa ktorého stále uvažujú o kapacite viac ako 800 väznených osôb pričom predpokladajú vytvoriť aj takmer 300 funkčných miest príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a 42 funkčných miest zamestnancov ZVJS. Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti o termíne začiatku výstavby je však zatiaľ predčasné hovoriť, nakoľko po spracovaní štúdie uskutočniteľnosti bude táto štúdia predkladaná na rokovanie vlády Slovenskej republiky. „Spôsob financovania výstavby je predmetom analýzy štúdie uskutočniteľnosti a samozrejme závisí na rozhodnutí vlády,“ dodal.

V minulosti sa uvažovalo aj o prebudovaní bývalej tabakovej továrne na väznicu, občania však boli proti takémuto zámeru a napokon sa nerealizoval.
K otvorenému oddeleniu Sabová pri Rimavskej Sobote by okrem rozšírenia väznice mal pribudnúť aj detenčný ústav. Ide o špeciálne zariadenie pre zabezpečenie starostlivosti o duševne chorých, ktorí si vyžadujú osobitné podmienky pre ochranu ich samých, ako aj verejnosti. Toto zriadenie je medzi prioritami vlády SR, ktorá by v súlade s koncepciou väzenstva SR na roky 2011 až 2020 chcela naplniť svoje stanovené ciele v oblasti zvýšenia kapacít, spoľahlivosti prevádzky a bezpečnosti ústavov. Dôvodom rozširovania je podľa ministerstva spravodlivosti takmer zaplnená kapacita väzníc.

O vytvorení väznice pre osemsto väzňov pri Rimavskej Sobote uvažovala aj uplynulá vláda. Ako v roku 2014 uviedla pre Rimava.sk vtedajšia hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová, nové zariadenie mohlo byť profilované ako ústav na výkon väzby a ústav na výkon trestu odňatia slobody.
Rezort spravodlivosti ešte v roku 2013 zisťoval na rimavskosobotskej radnici územnoplánovacie informácie. „Mestský úrad – odbor rozvoja mesta – zaslal požadované informácie so záverom, že výstavba nového objektu výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody nie je v rozpore s funkciou využitia územia,“ priblížila Donevová.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: K väznici by malo pribudnúť aj zariadenie pre duševne chorých
R. SOBOTA: V meste plánujú postaviť väznicu pre 800 väzňov
Otvorené väzenské oddelenie na Sabovej nepatrí k preplneným
Zo Sabovej vďaka amnestii prepustili osem väzňov
Vo väzenskom bitúnku solárnou energiou ušetria 300 tis.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross