No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Žiaci začali nový školský rok upršaným počasím a chýbajúcimi učebnicami

Žiaci začali školský rok 2017/2018 upršaným počasím. Riaditelia základných i stredných škôl sa im prihovorili aj prostredníctvom školských rozhlasov. Vo svojich príhovoroch ich privítali a zaželali veľa úspechov v tomto školskom roku. Na základných školách však nechýbala aj pasovačka prváčikov.

Malí školáci si prevzali svoje diplomy a zložili sľub o tom, že si svoje školské povinnosti budú plniť svedomito. A hoci dnes sa žiaci v školských laviciach zdržali len krátko, od zajtra, 5. septembra, ich už čaká vyučovanie. To však bude zrejme ovplyvnené i menším počtom niektorých učebníc pre triedy nielen prvého, ale aj druhého stupňa na základných školách. Ako povedal pre Rimava.sk Peter Černý, riaditeľ Základnej školy Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote, zatiaľ ako náhradu za chýbajúce učebnice budú využívať interaktívne tabule. Podľa jeho slov však chýbajúce učebnice ministerstvo školstva určite doručí. „Toto nevieme ovplyniť. My vieme však ovplyvniť kvalitu výučby, chod školy či sprievodné podujatia,” povedal riaditeľ školy, v ktorej v úvode nového školského roka privítali celkovo 320 žiakov a z toho 35 prváčikov.

V telocvični druhým rokom kvôli počasiu zahájili školský rok aj na Základnej škole P. K. Hostinského. Podľa riaditeľky školy Anity Antalovej majú k dnešnému dňu viac ako 610 žiakov a vyučovať by mali v 28 triedach. Z toho po prvýkrát si do lavíc zasadlo približne 70 prváčikov. Konečný počet žiakov sa však podľa riaditeľky ustáli v polovici septembra. Po hymne Slovenskej republiky nasledoval príhovor riaditeľky či primátora Jozefa Šimka a krátky program. „Z kapacitných dôvodov sa ho zúčastnila približne polovica školy, žiaci prvého až piateho ročníka a rodičia prvákov,“ povedala riaditeľka počtom žiakom najväčšej základnej školy v meste. Aj tento rok prvákov privítali učiteľky či vychovávateľky v troch vyzdobených triedach, ktoré si aj tento rok originálne pomenovali učiteľky – rozprávková, malý princ hviezdičková či bodková. „Aby bol prechod zo škôlky do prvého ročníka ešte taký pestrý,“ povedala Antalová.

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je päť základných škôl, do ktorých celkovo nastúpilo viac ako 200 prvákov.

Tento rok rovnako mali „mokrý variant” privítania aj na Základnej škole P. Dobšinského. Riaditeľ školy Peter Nôta sa žiakom prihovoril prostredníctvom školského rozhlasu. Ako priblížil pre Rimava.sk v tento prvý školský deň si po prvýkrát do lavíc zasadlo 57 prvákov do troch tried. Podľa jeho slov kvôli nepriaznivému počasiu preložili pasovanie prvákov na koniec septembra. Ako ďalej spomenul, tento rok majú dve novinky. Jednou z nich je otvorenie Akadémie Mateja Tótha, ktorá je zameraná na atletiku a všeobecný rozvoj detí a to nielen zo základných ale už aj materských škôl. A druhou je podľa riaditeľa IT akadémia zameraná na informatiku a prírodné vedy. „Rovnako budeme pokračovať v rozvoji konverzácie žiakov v cudzom jazyku,” doplnil Nôta.

Na Základnej škole M. Tompu s vyučovacím jazykom maďarským zahájili školský rok štandardne, v budove na Šrobárovej ulici a aj na Novomeského na Sídlisku Západ. Podľa riaditeľa školy Štefana Orosza majú viac ako 500 žiakov z toho približne 44 prvákov v troch triedach. Počas prázdnin podľa riaditeľa dokončili nové multifunkčné ihrisko, v ktorého okolí pribudla dlažba a aj osvetlenie. „V dobrom stave je už kompletný dvor a je odstránený aj havarijný stav,“ povedal riaditeľ školy, ktorá bola jedinou základnou školou v meste bez trávnatej plochy.

A kedy si školáci užijú trochu voľna? To prvé ich čaká konca októbra. Čerpanie nových vedomostí prerušia jesenné prázdniny, ktoré sa začnú v pondelok, 30. októbra a potrvajú až do 1. novembra. Prehľad tohtoročných školských prázdnin si môžete pozrieť TU.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross