No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Známe svetové osobnosti na jednom mieste

Britský herec Michael Cain, baletný a flamenco tanečník Joaquin Cortes, francúzsky filmový režisér, scenárista, skladateľ, herec a producent Tony Gatlif a mnohé ďalšie svetové osobnosti budete môcť vidieť v Rimavskej Sobote na vlastné oči. Ich portréty vám odprezentuje výstava s názvom Neznáme farby svetových osobností, ktorá sa otvorí v stredu, 2. augusta, v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Výstava vám predstaví 13 svetových osobností, ktoré majú rómske korene, v podobe portrétov zhotovených technikami pop art, street art, stencil art. Výstava potrvá do 3. septembra 2017.

„Výstava vznikla v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove. Je výsledkom projektu Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)“, v rámci ktorého mladý amatérsky výtvarník Jozef Fečo vytvoril sériu 13 portrétov svetových osobností, ktoré majú rómske korene,“ uviedla pre Rimava.sk etnografka múzea Ľudmila Pulišová. Ako ďalej uviedla, Jozef Fečo je absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011.

Prvým jeho dielom podľa Pulišovej bola maľba Ježiša na plátne. „Väčšinou maľoval temperou, vodovými farbami, venoval sa zátišiam. Neskôr prešiel na maľovanie na plátno, kde využíva temperu a akryl. Venuje sa maľovaniu osobností náboženského, kultúrneho a politického života,“ priblížila etnografka. Ako spomenula, po tom, čo Fečo svoje práce uverejňoval v periodiku Romano nevo ľil, pokračoval v maľovaní portrétov i v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove, v dokumentačno-informačnom centre rómskej kultúry, venujúcom sa digitálnemu spracovaniu, uchovávaniu a prezentovaniu kultúrneho dedičstva Rómov.

„Portréty prezentované v rámci výstavy sú zhotovené technikami pop art, street art, stencil art,“ avizuje Pulišová. Zobrazujú trinásť známych svetových osobností, ako švédsku výtvarníčku Rosu Taikon, ocenenú Cenou Olafa Palmeho, poprednú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú, najznámejšiu rómsku speváčku Esmu Redžepovu, baletného a flamenco tanečníka Joaquina Cortesa, belgického džezového gitaristu a skladateľa, zakladateľa rómskeho džezu Djanga Reinhardta, amerického herca a speváka Elvisa Presleyho, herca a komika Freddie Prinze Chica, herca, komika, režiséra a producenta Charlesa Chaplina, Juscelina Kubitscheka, prezidenta Brazílie v rokoch 1956 – 1961, britského herca Michaela Caina, americkú herečku a tanečnicu Ritu Hayworth, francúzskeho filmového režiséra, scenáristu, skladateľa, herca a producenta Tonyho Gatlifa a rusko-amerického divadelného a filmového herca Yula Brynnera, známeho z westernu Sedem statočných.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross