No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rákoši realizovali drobné opravy na hrade, chceli by tiež otvoriť starý banský portál

RÁKOŠ – Opravy na Rákošskom hrade, plány na sprístupnenie starej bane, príprava rozhľadne, oficiálne otvorenie náučného chodníka či prvý rok fungovania expozície baníctva. To sú len niektoré aspekty rozvoja turizmu, na ktoré sa zamerali v malebnej obci Rákoš v Revúckom okrese. Rimava.sk o nich informoval predseda občianskeho združenia (OZ) Rákošská cächa Július Pavelko.

Na hrad nám prišli pomôcť s opravami priatelia, zabezpečili rozpadávajúce sa múry, aby sme ešte niečo z neho zachránili pre nasledujúce generácie. Neskôr by sme sa postupne chceli snažiť aj o určité projekty,“ povedal Pavelko s tým, že hrad zatiaľ nie je národnou kultúrnou, ani inou pamiatkou.

Článok pokračuje pod reklamou


Rákošský hrad sa nachádza v oplotenom území zvernice, je však voľne dostupný cez bránku, ktorá sa nezamyká. „Pri výstavbe zverníka bol naplánovaný projekt revitalizácie hradu, bohužiaľ, neprešiel v rámci cezhraničnej spolupráce. Veríme však, že by sme mohli byť úspešní v budúcnosti,“ doplnil predseda OZ.

Aktuálne opravné práce boli podľa jeho slov okrem iného zamerané na stabilizáciu malej klenby, ktorá je akýmsi symbolom hradu. „Turisti ju využívajú na fotografovanie, stavajú sa na ňu, pričom si neuvedomujú, že má okolo 700 rokov,“ podotkol.

Pre turistov možno otvoria starú baňu

Členovia OZ by chceli pre návštevníkov regiónu sprístupniť aj jednu z nevyužívaných štôlní v okolí Rákoše. Možností je pritom viacero. „Vidíme, že montánny turizmus sa tu na okolí rozvíja a baní je tu spústa. Neďaleko máme jednu, ktorá by bola zaujímavá na sprístupnenie. Ďalšia je neďaleko stanovišťa s altánok na našom náučnom chodníku. Je to vetracia štôlňa, ktorá bola banským úradom zasypaná len asi pred desiatimi rokmi, keďže sa v nej rabovalo a hrozilo nebezpečenstvo úrazu,“ vysvetlil Pavelko.

Práve toto banské dielo by podľa neho bolo ideálne na sprístupnenie turistom, keďže je priamo na trase chodníka a blízko obydlí. „Ako OZ sme sa stali členom Združenia banských spolkov a cechov a práve v rámci toho by sme chceli robiť podobné aktivity. Je to zámer do budúcnosti, v prvom rade na to musíme získať peniaze,“ poznamenal predseda OZ.

Navštevovaná expozícia dejín baníctva

Históriu baníctva v Rákoši aj okolí prezentuje nová expozícia, ktorú otvorili vlani v lete v časti Rákošská Baňa. „Paradoxne, počas tých prísnejších protipandemických opatrení sme zaznamenali vyššiu návštevnosť. Keď sa opatrenia uvoľnili, tak hlavne v letnom období trochu poklesla. V súčasnosti však záujem opäť stúpa. Myslím si, že s celkovou návštevnosťou môžeme byť za prvý rok spokojní,“ skonštatoval Pavelko.

Problémom je však nedostatok ľudí, ktorí by so združením spolupracovali a pôsobili napríklad ako lektori. „Stále je to len na telefonický dohovor a niekedy dokonca musíme záujemcov odkázať na iné dni, keďže nemáme čas, alebo sme pracovne vzdialení. Ospravedlňujeme sa za to a veríme, že aj v tomto smere sa situácia postupne zlepší,“ avizoval predseda OZ.

Z rozhľadne by bolo vidieť až do Maďarska

Možnosti turizmu v okolí Rákoše môže rozšíriť i pripravovaná výstavba rozhľadne. OZ Rákošská cächa v uplynulom období zorganizovalo zbierku na portáli hromadného financovania na jej projektovú dokumentáciu. Podarilo sa vyzbierať 125 percent cieľovej sumy, konkrétne 3760 eur, takže bola úspešná. „Rozhľadňa bude slúžiť širokej verejnosti a poskytovať malebné výhľady od Kráľovej hole až do Maďarska,“ avizovalo OZ na portáli.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa Pavelka ale ani táto suma nebude stačiť na celú projektovú dokumentáciu. „Ideme však ďalej aj cez rôzne projekty verejno-súkromného partnerstva, alebo oblastnej organizácie cestovného ruchu,“ zdôraznil.

Poslednou aktuálnou novinkou je oficiálne otvorenie Náučného chodníka malých netopierov. O tejto udalosti sa viac dočítate v našej reportáži kliknutím na odkaz nižšie:


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross