No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rarita na cestách, vodič pri R. Brezove zrazil ráno vlka

zrazeny-vlkHovorí sa, že vidieť vlka je rarita. Od včerajšieho rána to bude ešte väčšia, jeden z nich skončil pod kolesami auta medzi Rimavskou Baňou a Rimavským Brezovom. Išlo o škodovú udalosť a premávku riadila polícia. Na miesto prišli aj zástupcovia poľovného revíru, aj štátnej ochrany prírody, ktorí udalosť zadokumentovali. Ako Rimava.sk ďalej informoval predseda OPK Rimavská Sobota Vojtech Kovalčík, išlo o pomerne veľkú vlčicu, nepočul pritom ešte, že by v rámci okresu bol zrazený vlk. „Pred tromi rokmi bol myslím zrazený rys na Hrušove, ale žeby nám bolo dané na vedomie zrazenie vlka si nepamätám,“ povedal Kovalčík, podľa ktorého ide o raritu, pretože vlk je plachý a navyše k tomu došlo pred ôsmou hodinou ráno.

Podľa poľovníkov si na ceste treba dávať pozor vo zvýšenej miere aj na vysokú zver, na čo upozorňuje aj dopravné značenie. „Je to zaujímavý prechodový koridor, ide o lesný úsek, kde na jednej strane sú lúky a na druhej strane les,“ upozornil predseda OPK Rimavská Sobota. Podľa Kovalčíka našli údajne na Babinci zadrhnuté ovce čo by mohlo mať súvis s týmito dvomi vlkmi, jeden z nich bol zrazený. Nepríjemný pohľad na roztrhané ovce sa v minulosti naskytol nejednému farmárovi, len pár kilometrov od Rimavskej Soboty. Neželaní návštevníci im stáda „preriedili“ približne pred dvomi rokmi.

Podľa Kovalčíka vlk je poľovná zver a je naňho určený čas lovu, od 1. novembra do 15. januára. Kvóty pritom každoročne určuje ministerstvo. „Na základe jednaní poradných zborov pre každú chovateľskú oblasť existuje inštitút takzvaného poradného zboru a na základe tohto zboru sa určí počet kusov,“ doplnil Kovalčík, podľa ktorého napríklad minulý rok bolo na Slovensku odsúhlasených 90 jedincov, z toho odlovených bolo 43 kusov. V okrese Rimavská Sobota boli schválené dva jedince, ale vlani nebol pritom ulovený ani jeden.

Zdroj: Rimava.sk 

Súvisiace články
Farmári na okolí potvrdzujú: Na naše ovce útočia vlky a medvede
R. BAŇA: Pri obci sa pohyboval medveď, stopy našli pri rozbitom včelom úli


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross