No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Reformovaná kresťanská cirkev slávi 500. výročie, výstava priblíži jej históriu

Reformovaná kresťanská cirkev slávi tento rok svoje 500. výročie od svojho vzniku. Jej históriu priblíži výstava „500 rokov reformácie (1517 – 2017), ktorej vernisáž sa uskutoční vo štvrtok, 15. júna o 15.00 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. „Výstava vznikla v spolupráci s Bélom Pohóczkym mladším, kňazom reformovanej cirkvi zo Širkoviec, ktorý so svojim otcom zozbieral veľký počet historických kníh, predmetov a dokumentov súvisiacich s reformáciou,“ uviedla pre Rimava.sk Anita Tóthová, historička múzea. Návštevníci si výstavu budú môcť pozrieť do 31. augusta.

Podľa historičky na výstave budú prezentované historické cirkevné knihy, dokumenty a predmety, cez ktoré návštevníci môžu nahliadnuť do reformačných pomerov. „Predmety, ktorých vlastníkom je reformovaný kňaz Béla Pohóczky budú doplnené zbierkovými predmetmi múzea,“ doplnila.

Reformovaná kresťanská cirkev a Evanjelická cirkev augsburského vyznania majú za sebou dlhú púť. Zásluha spočíva v tom, že sa stali stúpencami Kalvinových a Lutherových myšlienok, ktoré iniciovali obnovu kresťanskej cirkvi. Ako ďalej Tóthová priblížila, reformácia sa začala pred pol tisícročím a cieľom hnutia bolo reformovať katolícku cirkev.

„Začala sa vystúpením nemeckého teológa Martina Luthera proti predávaniu odpustkov. 31. októbra 1517 Luther pribil na dvere chrámu vo Wittenbergu (Nemecko) svojich 95 výpovedí proti cirkevným priestupkom. Tento dátum je považovaný aj za koniec stredoveku a začiatok novoveku v Nemecku,“ ozrejmila a dodala, že cieľom reformácie bol hlavne návrat k normatívnosti biblickej pravdy, odstránenie deformácii katolíckej cirkvi a skvalitnenie jej činnosti.

Jej hlavnými príčinami boli materializmus a svetskosť cirkevných hodnostárov a pápežov, zápasy o investitúru, úpadok kláštorov, nemorálnosť rehoľníkov, korupcia cirkvi a predovšetkým zneužívanie odpustkov na obchod. Výsledkom hnutia bol vznik protestantizmu. Reformačné snahy vyvolali radikálne podľa historičky zmeny v Európe. „V 20. rokoch 16. storočia boli rozšírené aj v Uhorsku, ale reformácia prakticky prebiehala aj v nasledujúcich storočiach a pretrváva dodnes,“ uzavrela Tóthová.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross