No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Občania si za vývoz smetí, pravdepodobne, zaplatia viac

Jednou z tém posledného zasadnutia mestského zastupiteľstva bola aj potreba zvyšovania poplatku za komunálny odpad. Obyvatelia Rimavskej Soboty si, pravdepodobne, od nového roka priplatia.

Náklady vzrástli

Správu o predpokladaných výdavkoch a príjmoch za komunálny odpad v rokoch 2021 a 2022 predložil do mestského zastupiteľstva vedúci ekonomického odboru Miroslav Bielak, podľa ktorého by v zmysle zákona mala obec hospodáriť tak, aby boli príjmy aj výdavky v rovnováhe. „Z hospodárenia s komunálnym odpadom by nemal byť ani schodok ani prebytok,“ vysvetlil Bielak. Komunálny odpad pre právnické osoby nebol v meste menený od roku 2009. Fyzické osoby platia 20 eur.

Článok pokračuje pod reklamou„V roku 2019 sme ešte boli v prebytku 6 577 eur, podľa jednotlivých predpokladaných nákladov a príjmov bude v roku 2020 schodok 84-tisíc, 2021 273-tisíc a 2022 225-tisíc,“ vyčíslil Bielak s tým, že tento schodok spôsobí prudké navýšenie poplatkov – mesto bude povinné zabezpečiť aj zber kuchynského rozložiteľného bioodpadu. Tiež bude navýšený poplatok za uloženie zmesového komunálneho odpadu. „V roku 2019 sme mali tento poplatok 7 eur za tonu, v roku 2020 12 eur za tonu a v roku 2021 a 2022 to bude 18 eur za tonu komunálneho odpadu,“ uviedol ďalej vedúci ekonomického odboru s tým, že to súvisí s percentom triedenia odpadov. Z týchto dôvodov navrhol ekonomický odbor a odbor rozvoja mesta navýšiť poplatky za odpad.

„Navrhujem stanoviť výšku poplatku fyzických osôb na 27 eur,“ povedal Bielak s tým, že tak by bol predpokladaný príjem aj s daňami právnických osôb 715-tisíc eur. „Bolo by to k súčasnému stavu navýšenie príjmov o 160-tisíc,“ vysvetlil.

S tvrdeniami vedúceho ekonomického odboru v plnej miere súhlasil poslanec Michal Demeter. Výhradu však mal k tomu, aby poslanci mestskému úradu museli uložiť povinnosť vypracovať postup a zvýšenie poplatkov. „Prečo to mestský úrad nevypracuje podľa reálnej situácie?“ opýtal sa poslanec. „Zasa sa hráme na alibizmus, že poslanci navrhli?“ spýtal sa ďalej, na čo mu vzápätí odpovedal viceprimátor Ladislav Rigó – ich snahou je podľa neho transparentný proces.

Poslanec Jaroslav Matzenauer vyčítal mestu, že podklady k navyšovaniu poplatku za smeti dostali až na samotnom začiatku zasadnutia, a preto nepovažoval za správne, aby poslanci hneď určovali výšku poplatku. „Všetci si tu pamätáme na ten politický cirkus, ktorý tu predvádzal primátor Šimko tesne pred parlamentnými voľbami, kedy nás presviedčal, že je potrebné zvýšiť poplatky za smeti,“ vytiahol poslanec Roman Vaľo a pripomenul, že nakoniec, keď poslanci s navýšením súhlasili, on zmenil názor. „Považujem to za politické divadlo,“ dodal s tým, že s vedúcim ekonomického odboru súhlasí.

Poslankyňa Eva Bornayová navrhla mestu, aby našlo financie na vykrytie z iných zdrojov. „Nie aby to pocítili obyvatelia, prečo im máme sťažovať život?“ položila rečnícku otázku a navrhla stiahnuť bod z rokovania. Napokon materiál z rokovania stiahol predkladateľ Miroslav Bielak.

Hlavný kontrolór mesta Mikuláš Csirmaz si myslí, že navyšovanie poplatkov je nevyhnutné kvôli zvyšujúcim sa nákladom. „Už v stanovisku k návrhu rozpočtu mesta na rok 2020 som avizoval, že treba zmeniť tieto sadzby, ktoré ovplyvňujú výdavkovú stranu mesta. Je to nutné,“ tvrdí Csirmaz s tým, že nenavýšenie poplatkov v roku 2019 mesto výrazne pocítilo a tento krok považuje za nesystémové opatrenie mesta.

Podľa Bielaka by aj v prípade, že by poplatok zvýšili o 9 eur pre fyzické osoby a mesto by v roku 2021 už malo zakúpené smetné nádoby na kuchynský bioodpad a ten by bol aj vyvážaný, doplácalo v roku 2022 približne 40 tisíc.

Poplatok za komunálny odpad v Hnúšti je približne 26 eur, Lučenčania platia okolo 29 eur, obyvatelia Tornale taktiež toľko a Revúčania približne 30 eur.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross