No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Samospráva definitívne utiahla opasky, ušetrí takmer 450 tis. eur

12. augusta 2009 |  | | |

Takmer 450 tis. eur (13,5 mil. Sk) by mala ušetriť rimavskosobotská samospráva spolu s mestskými organizáciami vďaka úsporným opatreniam, o ktorých vedenie mesta rokovalo včera, 11. augusta. Ako vyplýva z tlačovej správy MsÚ, pozastavením kapitálových výdavkov ušetria najviac Technické služby mesta, suma presahuje 260 tis. eur (7,8 mil. Sk). Samotný mestský úrad si „utiahne opasok“ o takmer  110 tis. eur, ( 3,3 mil. Sk). O konkrétnych úsporných opatreniach úradu či príspevkových organizácií sa v tlačovej správe nehovorí.

„Usporí sa hlavne na tom, že sa nič nebude robiť na investičných akciách,“ povedal pre Rimava.sk rimavskosobotský primátor Štefan Cifruš. Podľa jeho slov problém nie je v meste, ale v celom štáte. „Prerozdeľovacie dane klesli o 16 percent,“ pripomenul Cifruš a dodal, že prijaté opatrenia nateraz postačujú. „Viac nemôžme urobiť, vláda nám musí dať tých 16 percent späť. Tridsať miliónov aj tak ušetriť nevieme,“ skonštatoval primátor.

Zamestnanci v dôchodkovom veku sa zatiaľ prepúšťať nebudú

Avizované prepúšťanie zamestnancov úradu, ktorí dovŕšili dôchodkový vek sa konať nebude. Podľa primátora prepustenie dôchodcov situáciu nevyrieši. „Uvidíme, ako sa vyvinie posledný kvartál,“ dodal Cifruš, ktorý zároveň informoval o minulo týždňovom zasadnutí Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Všetky mestá jednohlasne podporili variantu číslo jedna, aby sa vyjednávalo s vládou a aby sa financie doplnili o 3 290 mil. Sk lebo inak stroskotáme,“ uzavrel.

V tlačovej správe sa ďalej uvádza, že mestská bytová správa ušetrí viac ako 12,6 tis. eur (381 tis. Sk), mestské kultúrne stredisko 46 tis. eur (1,38 mil. Sk), mestská polícia vyše 16 tis. eur (505 tis. Sk), redakcia mestských novín Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap vyše 4 tis. eur (126 tis. Sk).

Uznesením mestského zastupiteľstva (MsZ) z mája tohto roku boli schválené opatrenia na eliminovanie dopadov hospodárskej a finančnej krízy na ekonomiku mesta. Pozastavená bola realizácia tých akcií, ktoré mali byť financované len z mestského rozpočtu, všetky investície nad 1 tis. eur môžu byť realizované len so súhlasom MsZ, realizovať sa budú len také investície, ktoré sú spolufinancované štátom, resp. štrukturálnymi fondmi Európskej únie. Prvou zmenou rozpočtu, prijatou v apríli 2009 sa pozastavili investičné akcie a znížili výdavky na prevádzku okrem iného nevyplatením odmien všetkým zamestnancom MsÚ, ako aj primátorovi, jeho zástupcovi i hlavnému kontrolórovi. Následne sa prijali aj prísnejšie úsporné opatrenia  v podobe zastavenia opráv majetku mesta a ďalších prevádzkových úspor. Mesto reštrukturalizovalo úvery predĺžením ich splatnosti do roku 2025 a posunutím začiatku splatnosti až od budúceho roku.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Vedenie mesta dnes rokovalo o úsporných opatreniach
R.Sobota: Samospráva dostane o 30 mil. korún menej na poddielových daniach, bude sa aj prepúšťať


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross