No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začali s prípravami Dní mesta, návrhy na Cenu mesta môžu predkladať aj obyvatelia

1. apríla 2014 |  | |

ilustračné fotoRimavskosobotská samospráva začala s prípravami na oslavy Dní mesta, ktoré sa uskutočnia približne o mesiac, začiatkom mája. Ako pre Rimava.sk uviedol prednosta úradu Štefan Szántó, včera zasadla komisia, kde si rozdelili úlohy. Zároveň spomenul, že rokovania o kultúrnom programe zatiaľ len prebiehajú, uzatvoriť ho však budú musieť do 10 dní. V priebehu nasledujúcich dní by mali na úrad prichádzať aj návrhy na udelenie Ceny mesta, podľa prednostu zatiaľ nedostali žiadny. „Očakávame, že jednotlivé poslanecké kluby a politické strany predložia svoje návrhy do mestskej rady na budúci utorok,“ povedal Szántó. S návrhmi, kto a prečo by mal tento rok dostať Cenu mesta, ale môžu prísť aj obyvatelia Rimavskej Soboty, občianske združenia, spolky, vedecké či umelecké inštitúcie aj primátor. Prednosta zároveň spomenul, že je zvedavý, ako termín ovplyvní záujem stánkarov, ako aj kúpyschopnosť obyvateľov na začiatku mesiaca.

V jednom kalendárnom roku môžu byť udelené najviac tri Ceny mesta, o tom, kto ich dostane, rozhodujú poslanci mestského zastupiteľstva tento mesiac. Potrebný je súhlas trojpätinovej väčšiny.
Podľa štatútu mesta sa Cena mesta udeľuje za významné výsledky vedeckej, technickej, umeleckej, publicistickej a verejnoprospešnej činnosti alebo za ekonomický a kultúrny rozvoj mesta či jeho propagáciu. Ocenenie môže byť odovzdané aj za záchranu ľudských životov a majetku mesta.

Oslavy Dňa mesta usporiada rimavskosobotská samospráva 2 a 3. mája. Pôvodný termín vo februári poslanci odsúhlasili na polovicu mája. Podľa primátora Jozefa Šimka bol omedzený výber termínov, keď v prvej polovici mesiaca sú dva štátne sviatky a hrozí, že ľudia budú odchádzať z mesta na predĺžený víkend a na chaty. Ako však na poslednom rokovaní Jozef Šimko uviedol, voči prvému posunutiu osláv sa ozvali kritické hlasy. Spomenul pritom aj reakciu občana, ktorú zverejnila Rimava.sk v rubrike „píšete nám“: Autor článku vyjadril svoje rozhorčenie nad tým, že si vedenie mesta znovu dovolilo porušiť stáročnú tradíciu a preložilo oslavy na neskorší termín. Rozhodnutie poslancov bolo jednomyseľné, proti nehlasoval nikto.

Dni mesta sa každoročne viažu k 5. máju, Rimavskosoboťania si v tento deň pripomínajú výročie udelenia výsadných mestských práv a slobôd v roku 1334.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Oslavy Dňa mesta budú predsa len začiatkom mája
PÍŠETE NÁM: Bez mihnutia oka pošliapali tradície a opäť preložili oslavy Dňa mesta?
R. SOBOTA: Oslavy Dní mesta budú opäť neskôr, kvôli májovým sviatkom

 

 

 

 

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross