No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Nový bazén na Kurinci kontrolovali poslanci, samospráva zaplatí viac za plot aj chodník

kontrolny-den-kurinecVýstavbu bazéna na Kurinci pri Rimavskej Sobote, ktorý by mal byť pripravený na začiatku tohotoročnej letnej sezóny, prišli skontrolovať poslanci mestského zastupiteľstva. Pozvanie primátora mesta Jozefa Šimka na kontrolný deň včera prijali desiati z 19-členného poslaneckého zboru. Ako primátor pripomenul, hlavným dodávateľom prác je firma Gemerstav, bazén stavali aj svojpomocne a dokončený má byť do troch týždňov. Podľa primátora potrebujú ešte doložiť dlažbu, fólie, vodné trysky ako aj oplotenie areálu či chodník medzi jazerom a bazénom, čo ale navýši celkové výdavky o približne 50 tis. eur. Zároveň pripomenul, že poslanci schválili na výstavbu bazéna 350 tisíc eur. "Cenu bazéna sme ale neprekročili," povedal Šimko.

Podľa poslanca Dušana Hlinku sa o stavbe rozprávali veľmi všeobecne a keďže boli pozvaní na kontrolný deň so stavebným dozorom aj projektantom, chcel vidieť projektovú dokumentáciu. „Pekne ste to opísali aj vykreslili, ale treba pozrieť, aký je projekt a ako bol zrealizovaný,“ uviedol Hlinka, podľa ktorého išlo o primátorovu kampaň. Ako podotkol, projekt na bazén nebol zverejnený a poslanci ho nedostali k nahliadnutiu. Šimko mu ale oponoval a pripomenul, že projekt bol zverejnený a dlhú dobu visel pri stavenisku od začiatku výstavby. „To bola len vizualizácia, to nebol projekt,“ podotkol Hlinka. Ako priblížila vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková, všetky doklady sú už na kontrole u hlavného kontrolóra, ktorého poslanci v marci poverili kontrolou výstavby bazénu.
poslanec Dušan Hlinka (vpravo) a primátor mesta Jozef Šimko (v pozadí)„A to máme kontrolný deň bez projektu? Bez všetkého?“ čudoval sa Hlinka, podľa ktorého sa takto nemajú čoho chytiť a tak sa môžu len rozprávať. Do diskusie pri bazéne sa zapojil aj hlavný kontrolór Ladislav Šťavina, ktorý ako uviedol, bol pozvaný telefonicky a len pár hodín pred samotnou kontrolou. „Dnes som tu ako občan, zamestnanec,“ dodal Šťavina, podľa ktorého treba rozlišovať primátorov kontrolný deň a jeho kontrolu. „Tá ešte len príde,“ dodal Šťavina.

„Ste tu, vidíte to. Chcem vás informovať, že do mesiaca to odovzdáme spoločne s vami. Poskytol som vám informácie, ako to vyzerá a keď chcete kontrolný deň, materiály má hlavný kontrolór a kontrolujte prosím,“ dodal primátor Šimko. Poslanec Ján Čeman sa niekoľkokrát zaujímal o to, komu bola stavba odovzdaná a kto je za ňu zodpovedný. Podľa primátora sa takýmto spôsobom postupuje vtedy, ak sa robí verejná súťaž a vyhrá jedna firma. „My sme to nerobili. Robili sme to tak, že Šimko sadol do UDS-ky a začali sme kopať, začali sme stavbu,“ vysvetlil Šimko.

„Kontrolný deň zvolávať mesiac pred otvorením je zaujímavé,“ podotkol poslanec Ivan Hazucha, ktorý by uvítal aj častejšie zvolanie kontrol od začatia prác. Ako zdôraznil, o kontrolný deň podľa stavebnej terminológie rozhodne nešlo. Podľa jeho slov bol za výstavbu bazénu a preto oceňuje, že mesto ju zrealizovalo. „Zrejme to nebolo také jednoduché, keďže sa niektoré veci museli povypúšťať,“ povedal poslanec, ktorého mrzí, že sa do rozpočtu nezmestil malý bazén s najteplejšou vodou či iné menšie atrakcie a šmýkačky. „Najpodstatnejšia je ale určite stavebná časť a tá bude,“ zhodnotil Hazucha, ktorý ako tvrdí, je ochotný akceptovať aj navýšenie financií na veci, ktoré primátor vydokladuje a odôvodní, že vyvstali počas stavby a sú potrebné. „Všetci si to uvedomujeme, nie sme až takí zlí ako nás niekto predstavuje,“ povedal Hazucha, podľa ktorého si všetci poslanci uvedomujú, že najdrahšia stavba je nedostavaná stavba. Za skupinu poslancov vystúpil aj poslanec František Auxt, ktorý ocenil postavenie bazéna v réžii samosprávy.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=t_tWkQcS8T4" width="600" height="388"]

Nový bazén na Kurinci budú podľa Šimka otvárať 14. júna, napustený bude geotermálnou vodou. Bude rozdelený na dve časti o rozmeroch 30×30 s hĺbkou 130 centimetrov a 20×20 metrov s hĺbkou 110 centimetrov. K rozdeleniu 50 metrového bazéna podľa neho došlo z dôvodu výdatnosti prameňa a čistenia počas sezóny. Areál bude podľa Šimka oplotený a vstupné bude 3 eurá, čo je v porovnaní s minulým rokom navýšenie o euro. V pôvodnom 20 metrovom bazéne bude po odstránení závad napustená pitná voda.
Podľa riaditeľa TSM Tibora Barta popri výstavbe pracujú aj na sprevádzkovaní športového areálu, jeho otvorenie ale zatiaľ stanovené nie je a bude záležať od počasia a vlhkosti podkladu športovísk.

 

[nggallery id=1399]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross