No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZUŠ: Prijímacie skúšky do odborov začínajú už budúci týždeň

zus-rimavska-sobotaÁno, už budúci týždeň, 10. až 12. júna, môžu rodičia rozhodnúť o smerovaní svojho dieťaťa a dať mu možnosť vniknúť do tajov umenia za pomoci profesionálov z najväčšej a najstaršej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) na juhu Banskobystrického kraja. Stačí vyplniť prihlášku, ktorú je možné si stiahnuť na web adrese školy:

ZUŠ-ka ponúka na výber päť odborov. Pozrite sa, čo daný odbor ponúka a aké úspechy dosiahol v školskom roku 2014/2015.

Vo VÝTVARNOM ODBORE (VO) tak ako je už dlhoročným zvykom, naši žiaci získali množstvo významných medzinárodných, celoštátnych a krajských ocenení, ktoré sú pre nich motiváciou k ich ďalšiemu smerovaniu a výberu povolania. Či sa už rozhodnú byť architektmi, dizajnérmi, učiteľmi, grafikmi, fotografmi a podobne. Samozrejme, že škola tu nie je len na výchovu nových umelcov. Ako povedal jeden významný filozof: “Ten kto žije umením, nemôže byť zlý človek.“ To je aj jedno z kréd našej školy a takým smerom vedieme aj našich žiakov.

laura-madame-humaniteOdbor dosiahol za jeden školský rok množstvo úspechov. Medzi najvýznamnejšie, na ktorých žiaci získali ocenenia patrili: Madame Humanité 2014 Praha /ČR/, Bienále medzinárodnej súťaže GABI – Galanta, Bienále detskej grafickej tvorby – Toruń /PL/, Medzinárodná detská výtvarná výstava Lidice /ČR/, Zelený svet - medzinárodná súťaž výtvarnej tvorivosti detí a mládeže, Banská Bystrica, Shankarova medzinárodná detská súťaž /India/ a iné.

Na škole sa okrem toho venujeme príprave žiakov na stredné a vysoké umelecké školy, štúdiu pre dospelých (keramika, kresba, maľba, grafika).

Predmety výtvarného odboru sú:
-kresba, maľba , grafika, dekoratívne činnosti, modelovanie a keramika, práca s PC
-vyučovanie predmetu fotografia (využívanie grafických programov pri úprave fotografií) v rámci rozšíreného štúdia výtvarného odboru od 5.ročníka Základnej školy.
Viac o Výtvarnom odbore nájdete aj na Facebooku: www.facebook.com/zusrs

V LITERÁRNO-DRAMATICKOM (LDO) odbore žiaci okrem bežného vyučovania: pohyb, prednes, základy dramatickej tvorby, dejiny dramatickej tvorby, štúdium rolí a umelecký prednes, hudobná a hlasová príprava, pracujú aj v rámci predmetu práca v súbore v 4 divadelných súboroch: ZAUŠKO (6.-9.roční), FACKA (10.-15.roční), ALTERNA (dve skupiny 15.-19.roční + dospelí).

Práca v súbore je tou najlákavejšou, pretože s divadelnými inscenáciami sa žiaci predstavujú nielen na domácom javisku pred rodičmi a kamarátmi, ale aj na festivaloch po celom Slovensku aj v zahraničí. Aj tohto roku sa našim súborom podarilo so svojimi hrami postúpiť na 2 celoštátne festivaly.

V odbore sa okrem toho venujú aj štúdiu pre dospelých a príprave žiakov na štúdiá herectva a réžie na VŠMU v Bratislave a Akadémii umení v Banskej Bystrici a tiež herecké konzervatóriá. Na štúdiá herectva a réžie pripravili spolu už takmer 60 žiakov!

Žiaci divadelných súborov pripravili v školskom roku 2014/2015 tieto inscenácie:
DDS ZAUŠKO - Vianočná koleda (úprava, réžia: Adriana Kéryová)
Statočné zvieratká (úprava, réžia: Adriana Kéryová) 2. miesto v regionálnej prehliadke
v Revúcej
DDS FACKA - Facebook x-mas (réžia: Adriana Kéryová)
Ako išlo „Vajce“ do sveta“(úprava, réžia: Adriana Kéryová) 1. miesto v regionálnej
prehliadke v Revúcej a postup na Krajskú súťaž dramatickej tvorivosti detí a dospelých Rozprávkové javisko v Žiari nad Hronom

DS ALTERNA - KAZATEĽNICA alebo STAN STORY (cool dráma, podľa hry Norway today,
scenár a réžia: Jana Janove)- 1. miesto na Krajskej prehliadke ZOCHOVA Revúca a postup na Celoslovenský FEDIM Tisovec 2015

DS ALTERNA - ČAKÁM (divadlo poézie, scenár a réžia: Marian Lacko)- 1. miesta na regionálnej
Francisciho Hnúšti aj Krajskej prehliadke SLÁDKOVIČOVA Radvaň a postup na Celoslovenský HVIEZDOSLAVOV Kubín 2015

ODBOR AUDIOVIZUÁLNEJ A MULTIMEDIÁLNEJ TVORBY /OAMT/
Odbor Audiovizuálnej a multimediálnej tvorby na ZUŠ Rimavská Sobota sa vyučuje len tento školský rok, zviditeľnil sa však už na celom Slovensku. Počas 1. školského roka vznikli zatiaľ dva filmy, ktoré reprezentujú školu i mesto na súťažiach, kde postupujú s úspechom.

Krátky hraný film „Krvavé Vianoce“, ktorý natočili mladší žiaci sa čoskoro zúčastní celoslovenského finále celoštátnej postupovej súťaže amatérskych filmov CINEAMA 2015, kde v prípade výhry postupuje reprezentovať krajinu v Európskom i svetovom kole.

Starší žiaci natočili dokument „Sága krásy“ v Hrachove a vyhrali prestížnu cenu Zlatá Klapka (slovenského detského Oscara) v kategórii Publicistka 15. - 19. ročných. Celý odbor sa zúčastnil slávnostného odovzdávania cien v Bratislave. Nominované na ceny v mnohých kategóriách boli oba filmy, ktoré za tento rok vznikli v našej ZUŠ-ke. Hlavnou cenou je týždenná stáž v TV JOJ, kde si výhercovia môžu vyskúšať ako to funguje v televízii a filme. Posledný júnový týždeň sa zoznámime s prácou v redakcii spravodajstva a publicistiky a budeme mať jedinečnú možnosť nahliadnuť do zákulisia TV JOJ. Tento dokument sa premietal i na medzinárodnom filmovom festivale „Folklór a tradícíe“ v Hriňovej a čakajú ho ďalšie premietania, ktoré sa venujú ľudovým tradíciám.

R. SOBOTA: Pozrite sa, aké úspechy dosiahli hudobníci a tanečníci Základnej umeleckej školy
V ZUŠ-ke neoddychujú ani cez letné prázdniny. Chystajú sa filmovo spracovať tému, po ktorej je na Slovensku nazvaný aj tento rok- Ľudovít Štúr.
Viac o OAMT nájdete aj na Facebooku: www.facebook.com/zusrs

Milí rodičia a deti ak ste sa ešte nerozhodli, ešte stále tak môžete urobiť tento a budúci týždeň, alebo do konca júna.

Ak Vám ani uvedený termín nevyhovuje, nezúfajte. Dodatočné prijímacie skúšky budú aj v polovici septembra 2015! Prihlášky si nájdete na adrese.

03

 

Zdroj: Riaditeľstvo ZUŠ Rimavská Sobota, PR-článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross