No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotská nemocnica si v novom návrhu optimalizácie polepšila, namiesto komunitnej má byť regionálnou

RIMAVSKÁ SOBOTA – Namiesto najnižšej piatej úrovne, teda komunitná, by mala byť rimavskosobotská nemocnica zaradená do štvrtej, čo znamená regionálna. Vyplýva to z najnovšieho návrhu optimalizácie siete nemocníc, ktorý pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR pod vedením Vladimíra Lengvarského.

Zatiaľ to vyzerá tak, že Rimavskú Sobotu dali naspäť do štvorky. Pravdepodobne to zapríčinila aj naša petícia a posunulo sa to k lepšiemu vďaka nej. Samozrejme, chceme aj naďalej rokovať s ministerstvom, aby sme to mali potvrdené i oficiálne,“ uviedol pre Rimava.sk poslanec rimavskosobotského mestského zastupiteľstva a člen petičného výboru Zoltán Cziprusz.

Dodal, že organizátori petície zatiaľ ešte len čakajú na odpoveď a prípadné stretnutie s ministrom, ktoré by malo nasledovať po tom, keď rezortu odovzdali petičné hárky s viac než 36 000 podpismi za prehodnotenie reformy zdravotníctva a zachovanie rimavskosobotskej nemocnice. Jej zaradenie do štvrtého stupňa by ale v zásade znamenalo zachovanie súčasného stavu.

Článok pokračuje pod reklamou


Informácie o zaradení tejto nemocnice do štvrtého stupňa potvrdil vo svojom článku aj portál Sme.sk, ktorý má k dispozícii dva pracovné zoznamy nemocníc. V tom druhom, aktuálnom, si v porovnaní s prvým polepšili štyri zdravotnícke zariadenia, ktoré boli preradené z úrovne komunitná nemocnica na regionálna. Okrem R. Soboty je to Komárno, Zvolen a Dolný Kubín.

Naopak nemocnice vo Veľkom Krtíši a Revúcej sú podľa nového i starého zoznamu stále zaradené do najnižšej, piatej úrovne. V tej sa v novom návrhu nachádza i nemocnica v Hnúšti, ktorá v prvom zozname vôbec nefigurovala. Všetky komunitné nemocnice by sa však mali zmeniť prakticky len na „doliečováky“ a rehabilitačné ústavy, v ktorých by napríklad neboli vykonávané operácie a iné náročnejšie úkony.

Reforma nemocníc je od začiatku podrobovaná aj kritike, keďže mnohí považujú optimalizáciu nemocníc a ich transformáciu na doliečovacie a rehabilitačné ústavy za ich faktické rušenie. Argumentujú zároveň zhoršením dostupnosti zdravotnej starostlivosti a nutnosťou cestovať do nemocníc do väčších miest. Rezort zdravotníctva ale oponuje, že v optimalizovanej sieti budú nemocnice lepšie špecializované a poskytnú kvalitnejšie služby.

Článok pokračuje pod reklamou


Návrh reformy ráta so zaradením zhruba stovky slovenských nemocníc do piatich stupňov. Najvyššou majú byť národné nemocnice, ktoré by mali byť vysoko špecializované a poskytovať služby iba na jednom mieste pre celé Slovensko. Druhým stupňom by boli špecializované, resp. koncové nemocnice, zhruba na úrovni niekdajších troch krajov.

Ako tretí stupeň sú navrhované komplexné nemocnice, kde by mala byť jedna v aktuálnych krajoch, teda ôsmich vyšších územných celkoch. Regionálne nemocnice (štvrtý stupeň) by poskytovali starostlivosť pre zhruba dva až tri okresy a najnižšie komunitné nemocnice na piatom stupni by slúžili iba na doliečovanie, rehabilitáciu či jednodňovú starostlivosť.

To, či k tejto reforme napokon vôbec dôjde, je veľmi otázne. Ide totiž o výrazne nepopulárne opatrenie, ktoré by navyše bolo do praxe zavedené v roku 2024 krátko pred parlamentnými voľbami. Hlasy proti optimalizácii sa okrem toho ozývajú aj v samotnej koalícii. Napriek tomu v stredu (29. 9.) návrh schválila vláda, kľúčový ale bude súhlas parlamentu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross