No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Podľa primátora Šimka žiadna reforma nemocníc nebude. Dnes ju ale schválila vláda

29. septembra 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestskí poslanci na svojom včerajšom zasadnutí (28. 9.) prijali uznesenie, v ktorom vyjadrili svoj nesúhlas s plánovanou reformou nemocníc z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. Poslanci tak nadviazali na uznesenie prijaté Zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Primátor Jozef Šimko vyhlásil, že k žiadnej reforme nedôjde. Dnes ju ale schválila vláda.

Prvé reálne zmeny by sa mali začať realizovať v roku 2024

Vláda dnes (29. 9.) schválila reformu zdravotníctva. Nemocnice sa tak majú rozdeliť na viacero úrovní. Podľa rezortu zdravotníctva ide o najväčšiu reformu za posledných 17 rokov.

Minister zdravotníctva po schválení reformy povedal, že žiadne nemocnice ani lôžka nebudú zrušené. „Nemocnice budú transformované, aby sa pacient cítil v nemocniciach bezpečnejšie a bola mu poskytnutá kvalitná starostlivosť,“ povedal Lengvarský.

Mestskí poslanci reformu odmietajú

Na včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva predniesol poslanec Roman Vaľo návrh, ktorý priblížil, aký dopad by mala reforma na nemocnicu v Rimavskej Sobote. „Ústavné zdravotnícke zariadenia rozdeľuje do piatich úrovní: národná úroveň, koncová úroveň, komplexná úroveň, regionálna úroveň a komunitná úroveň,“ vysvetlil poslanec Vaľo s tým, že rezort zdravotníctva bude nemocnice rozdeľovať na základe rôznych podmienok.

Nemocnica v Rimavskej Sobote by mala podľa medializovaných informácií skončiť v poslednej kategórii, čím by prišla o väčšinu oddelení. Podľa Angeliky Szalayovej, koordinátorky reformy na ministerstve zdravotníctva, ale napriek schváleniu reformy nemocníc zatiaľ nie je jasné, ktoré nemocnice budú patriť do ktorej úrovne. „Na základe kritérií a dohody s pripomienkujúcimi subjektami budeme ešte rok analyzovať stav a potom sa určí sieť,“ povedala Szalayová.

Článok pokračuje pod reklamouNávrh zákona bol v medzirezortnom pripomienkovacom konaní – úrad BBSK zaslal podľa Romana Vaľa 35 zásadných pripomienok. „Závažným problémom je skutočnosť, že v rámci všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti nie je zdravotná starostlivosť poskytovaná v adekvátnom rozsahu. V niektorých okresoch kraja, týka sa to aj nášho okresu, je už v súčasnosti významný nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti, a zubárov,“ uviedol Vaľo.

Viac o pripomienkach, ktoré má BBSK k reforme a ku ktorým sa v schválenom uznesení priklonili aj rimavskosobotskí poslanci, si môžete prečítať na tomto odkaze.

Reforma nebude, vyhlásil včera Šimko. Dnes ju schválila vláda

Reforma sa v poslaneckom pléne stretla so všeobecným nesúhlasom. Poslanec Zoltán Cziprusz pripomenul petíciu proti reforme, ktorú podpísalo približne 36-tisíc ľudí z regiónu. Petičný výbor ju už odovzdal na pôde ministerstva zdravotníctva a jeho šéfa Vladimíra Lengvarského požiadali o stretnutie. „Chcel by som každému poďakovať, kolegom aj občanom, za to, že sme vedeli takto spolupracovať,“ dodal poslanec Cziprusz.

Petičný výbor, organizujúci petíciu za zachovanie rimavskosobotskej nemocnice a prehodnotenie pripravovanej reformy zdravotníctva, už odovzdal príslušné hárky s viac ako 36 000 podpismi ministerstvu zdravotníctva.

K reforme sa vyjadril aj primátor Jozef Šimko, podľa ktorého občania nemusia mať strach – táto reforma nemocníc podľa jeho slov nebude. „Mám taký pocit, že zbytočne sme urobili bu-bu-bu, pretože nie je mysliteľné, aby minister zdravotníctva zrušil nemocnicu v Rimavskej Sobote a prekrstil ju na tzv. komunitnú nemocnicu,“ vyjadril sa ďalej primátor, podľa ktorého je táto reforma „nepriechodná“.

Podľa jeho slov reformu nepodporí strana Sme rodina. Na záver svojho výstupu však paradoxne prízvukoval, aby petičný výbor prestal zbierať podpisy a odkázal, aby „nezneužívali túto tému zdravotníctva na politické účely“.

Podľa najnovších informácií ale dnes vláda reformu zdravotníctva schválila.

Petícia bola správnym krokom, myslí si poslanec Sliva

Na slová primátora Šimka reagoval poslanec Jaroslav Matzenauer, podľa ktorého sa oni zo situácie nesnažia vytĺcť politické body. „Jediný, kto z toho robí politiku, ste zasa vy. Keďže ste povedali, ako ste zasa niečo zachránili s Kollárom. Nepolitikárčime, toto je deklaratívne vyhlásenie pod naším patronátom,“ povedal poslanec Matzenauer s tým, že týmto spôsobom sa snažia bojovať za rimavskosobotskú nemocnicu.

„Myslím si, že bolo veľmi správne podpisovať túto petíciu, pretože mám taký pocit, že vláda asi skúša trpezlivosť občanov. Keby sa ľudia neozvali, nepodpisovali petíciu, keby sa nebúrili, tak by mohli urobiť ďalší krok a postupne by sme dospeli k tomu, že by mohli zatvárať tieto nemocnice,“ vyjadril sa poslanec Tomáš Sliva, podľa ktorého reforma v tejto podobe neprejde.

Mestské zastupiteľstvo po diskusii uznesenie schválilo – vyjadrili svoj nesúhlas s predloženým návrhom reformy nemocníc.

Výsledok hlasovania. Zdroj: TV Rimava

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross