No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rodičia sú proti zrušeniu SOŠ technickej, podporili ich aj rimavskosobotskí poslanci

Proti avizovanému zlúčeniu Strednej odbornej školy technickej na Školskej ulici s ďalšou strednou školou v správe Banskobystrického samosprávneho kraja je združenie rodičov školy, ako aj väčšina rimavskosobotských poslancov. Tí na záver včerajšieho rokovania podporili stanovisko rodičov a vyzývajú predsedu BBSK a krajských poslancov, aby nedošlo k zrušeniu školy. Zároveň poukázali na najvyššiu mieru nezamestnanosti v okrese, ktorá by sa zrušením školy opäť zvýšila. Z prítomných 15 poslancov zámer podporili dvanásti. Proti nebol nikto, zdržal sa jeden (Ján Végh) a dvaja nehlasovali (Ján Čeman a Ján Fiľo).

Ako v úvode diskusie poukázal primátor mesta Jozef Šimko, Stredná odborná škola na Okružnej ulici mala po zlúčení pred pár rokmi 800 žiakov a dnes má necelú polovicu. "Myslím si, že bude na škodu veci, keď mesto Rimavská Sobota stratí jednu odbornú školu," povedal primátor. Ako dodal, rokoval s predsedom BBSK Vladimírom Maňkom, ktorý ale na druhej strane v prípade zlúčenia škôl mestu ponúkol budovu na Školskej ulici, ako aj budovu bývalého internátu za jedno euro.

Na úbytok žiakov Spojenej školy poukázal aj poslanec Ladislav Rigó, ktorý je zároveň zástupcom riaditeľa pre odborný výcvik na SOŠ technickej. Ako tvrdí, ide o školské zariadenie, ktoré je sebestačné. Zároveň poznamenal, že po zlúčení približne 20 percent žiakov nenastúpi na školu a namiesto krajom avizovanej úspory 60 až 80 tis. eur dôjde k strate 150 tis. eur a o 3-4 roky sa škola ocitne zase v podobnej situácii ako teraz.

SOŠ na Okružnej ulici má v súčasnosti 291 žiakov a SOŠ technická 315 žiakov. Kapacita areálu na Okružnej ulici je pritom 700 žiakov. Zníženie počtu škôl a školských zariadení zo súčasných 77 na 66 predpokladá návrh optimalizácie siete škôl Banskobystrického samosprávneho kraja, o ktorom budú poslanci rozhodovať na zasadnutí 27. apríla. Spojiť sa majú školy v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, Poltári, Banskej Štiavnici a vo Zvolene, čo má podľa predsedu BBSK ročne priniesť úsporu na prevádzkových nákladoch okolo milióna eur. V súčasnosti BBSK vynakladá na školstvo okolo 50 miliónov eur ročne, v čom je okrem financovania originálnych kompetencií zahrnuté aj dofinancovávanie prenesených kompetencií, na ktoré nestačia prostriedky od štátu v podobe normatívov.

.

Podporu rodičom vyslovili aj dvaja rimavskosobotskí poslanci, ktorí sú zároveň poslancami kraja

Podporu združeniu rodičov školy vyslovili aj dvaja rimavskosobotskí poslanci František Auxt a Peter Juhász, ktorí sú zároveň poslancami BBSK. Ako Juhász uviedol, na jednej strane je škola ktorá sa bude opravovať z eurofondov, je však poloprázdna. Na druhej strane je fungujúca škola, ktorá má postupne narastajúci počet žiakov a je v ekonomicko výhodnej pozícii. "Je to veľmi rozporuplné a moje konečné rozhodnutie bude na základe toho či pre každého platí meter rovnako alebo nie," hovorí pre Rimava.sk Juhász, ktorý poukázal na najnovšie informácie o vytvorení precedensu. "Pokiaľ niekto bol vyňatý z toho balíka, tak potom prečo nie aj my," uzavrel. Pôvodne sa uvažovalo nad zlúčením dvoch gymnázií v Revúcej, ako pre Rimava.sk dnes potvrdil hovorca BBSK Peter Hajnala, od tohto zámeru sa upustilo.

František Auxt chápe situáciu v škole,  ale ako poslanec to vidí trochu ťažšie. Ako tvrdí, argumenty rodičov a žiakov, ktorých fungujúca škola by mala byť zrušená, považuje za správne. "Uvidíme aká bude atmosféra. My to môžme podporiť, ale keď proti nám bude 40 poslancov aj tak to neprejde," konštatuje pre Rimava.sk poslanec BBSK, ako poznamenal, osobne ešte nie je rozhodnutý, ktorú alternatívu podporí. "Myslím si, že to nie je celkom správny pohľad, lebo život ide ďalej a oni by mali už vypracovať aj druhú alternatívu keď nám to nevyjde a nepodarí sa školu zachrániť," uzavrel Auxt.

.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Kraj plánuje zlúčiť dve odborné školy v Rim. Sobote
Spájanie škôl je podľa predsedu kraja ich záchranou

.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross