No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RONTOUKA: Popri bohatom programe nájdete aj desiatku otvorených dvorov s občerstvením. Príde aj spolok Ľ. Štúra z Austrálie

Nadregionálne folklórne slávnosti, ktoré do Klenovca už takmer každoročne prilákajú len približne tisícku účinkujúcich, čoskoro začínajú. Počty návštevníkov trojdňových osláv toto číslo presahujú nieķoľkonásobne. Od najbližšieho piatka do soboty na Kenovskej Rontouke nájdete okrem pestrého programu aj približne desiatku otvorených dvorov gastronomických špecialít. „Novinkou je Dvor remesiel s detským kútikom, kde budú tvorivé remeselné dielne a v sobotu sa návštevníci môžu učiť robiť gágoríky, alebo po inom aj brdáriky," priblížila pre Rimava.sk dramaturgička slávností Stanislava Zvarová.

Medzi dvormi už tradične nebude chýbať Klenovský dvor, Francúzsky dvor, po  druhýkrát Jelšavský dvor s jelšavskými guľkami, Štrúdľový dvor, Dvor starých mám, Chovateľský, MR Teplý Vrch, Haluškový, Štrúdľový, dvor na Ráztočnom či Dvor nádejí, ktorý realizuje Bratská jednota Baptistov. Počas soboty navyše budú k ochutnaniu tradičné špeciality halušky, lokše, Jelšavské guľky, Muránske buchty.

Rontouka tentokrát v znamení remesiel a baníctva

Klenovská Rontouka, ktorá je sviatkom Gemersko – malohontského folklóru, ponúkne milovníkom tradičnej ľudovej kultúry jedinečnú skladbu scénických, ale aj sprievodných podujatí. Chýbať nebude už od 16-tej hodiny Jarmok remesiel, výstava modrotlače a jedinečná bude aj módna prehliadka Margaréty Hlbockej pod názvom Tradične súčasní.

Už po desiatykrát v Klenovci uvedú o 18:30 hod. prezentáciu obcí a ľudí z regiónu. „Ich spomienky, aby sme tak priblížili život našich predkov súčasnej generácii, ale aj vrátili do spomienok tých skôr narodených," avizuje Zvarová k prezentácii terénneho výskumu v rámci projektu Roztratené zrnká.

Podľa organizátorov nosnou myšlienkou tohto ročníka sú remeslá a baníctvo, a v tomto duchu sú preto ladené aj všetky programy. Samotné slávnosti majú naplánovaný oficiálny začiatok o 20-tej hodine na Námestí K. Salvu.  Podľa dramaturgičky aj tento rok organizujú vystúpenia viac ako tisícky účinkujúcich. „Len detí býva okolo 200,” poznamenala Zvarová na margo detských predstavení. 

O 20:30 zaznie na scéne v Remeselnom dvore koncert word music z Terchovej Nebeská muzika.
Sobotné ráno v Klenovci bude patriť pozývačkám účinkujúcich, ktorí prejdú obcou. V priestoroch, Dvora remesiel, sa aj v tomto roku, predstavia heligonkári na 29. ročníku prehliadke heligonkárov pod názvom Klenovská heligónka. Od 11:00 bude prebiehať pri kolešni v paruku – Múzeu súkenníctva a gubárstva škola spevu.  Presne na poludnie bude ukážka Prijímanie do Cechu baníckeho, v ktorej sa predstavia FS Gemer z Dobšinej a FSk Sitňan z Banskej Štiavnice a členovia folklórnych kolektívov, v réžii Viktora Brádňanského. 

Od 13:00 organizátori pozývajú na súťaž Starostkin dukát, v ktorom si svoju šikovnosť a zručnosť overia členovia zúčastnených folklórnych kolektívov. Od 14:00 bude scéna patriť detským folklórnym súborom Hájik a Lieskovček z Rimavskej Soboty, Zrkadielko z Hnúšte, ZŠ z Jelšavy, Zornička a Mladosť z Klenovca, pod názvom Zlatá brána, v réžii Lucii Zvarovej. Od 15:00 bude scéna patriť súťaži Drótova nôta, v podaní ľudových hudieb folklórnych kolektívov Urpín z Banskej Bystrice, Hornád z Košíc, Parta, a Ľudovej hudbe  FS Vepor z Klenovca. 

Zo  scény v remeselnom dvore sa o 16:30 dianie presunie na scénu na Námestí Karola Salvu, kde sa predstavia UFS Mladosť z Banskej Bystrice, zahraničné kolektívy FS LIPTAR – spolok Ľ. Štúra z Melbourne z Austrálie a citaristi z Mihálygerge  z Maďarska. V programe Srdžiaško Mirka Barana v réžii Jaroslava Piliarika a Stanislavy Zvarovej sa o 17:30 predstavia Anka Molnárová, Radoslav Dusa, Michal Šimko ĽH Lykovec z Revúcej, programom sprevádza Marcela Čížová. Večerný program, od 18:15 bude patriť Folklórnemu súboru Urpín z Banskej Bystrice, pod názvom Cez ten Majer, v réžii Petra Pohančaníka. 

Vo večernom programe sa dozvieme čo vzklíčilo zo zrniek

Čo vzklíčilo zo zrniek, je názov sobotňajšieho večerného regionálneho programu, v réžii Romana Malatinca v spolupráci s Jaroslavom Piliarikom a Stanislavou Zvarovou. Predstavia sa v ňom folklórne kolektívy Háj, Rimavan z Rimavskej Soboty, Lykovec z Revúcej, Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Gemer z Dobšinej, spevácke skupiny Húžva a Skaliny z Hnúšte, Vepor z Klenovca, fujaristi Milan Katreniak, Roman Košičiar z Tisovca, Tomáš Vaculčiak z Revúcej a Dušan Ceber z Vyšnej Pokoradze, s moderátorom Jurajom Genčanským.  O 20:30 zaznie na scéne v Remeselnom dvore koncert word music z Terchovej Nebeská muzika. Od 22:00 scéna na námestí bude patriť Folklórnemu súboru Hornád z Košíc, s programom, OKAMIH. 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross