No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet, počíta s 13-tisícovým prebytkom

Financie na bazén v rekreačnej oblasti Kurinec, na infraštruktúru na Sobôtke, na rekonštrukciu škôl či vyriešenie kolíkovej vojny sú zahrnuté v tohtoročnom rozpočte, ktorý dnes odsúhlasili poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva. Celkové výdavky samosprávy sú vyčíslené na približne 12,9 milióna eur, rozpočet počíta s prebytkom v sume viac ako 13 tisíc eur.

Ako poslancov informovala vedúca ekonomického odboru na mestskom úrade Karina Kochanová, najdôležitejšou položkou v prepracovanom návrhu sú finančné prostriedky vo výške 413 tisíc eur, ktoré mesto získa zo zníženia základného imania spoločnosti Stefe Rimavská Sobota. Podľa slov vedúcej odboru by sa tak malo stať v druhej polovici roka, do tej doby bude preto zrejme potrebné schváliť prekleňovací úver.

V rozpočte je vyčlenených 110 tisíc eur na zateplenie budov materských škôl aj 85 tisíc eur na rekonštrukciu. Po sedem tisíc eur poslanci schválili na opravu sociálnych zariadení v ZŠ P. Dobšinského a aj na opravu strechy CVČ Relax, osem tisíc na kúpu konvektomatu do školskej jedálne v ZŠ Š. M. Daxnera.

Dotácie na šport boli oproti predošlému návrhu znížené z 200 tisíc na 135 tisíc eur, pričom 100 tisíc eur je určených pre Mestský športový klub (MŠK), zvyšok pre ostatné kluby. Poslanci zároveň trvali na tom, aby peniaze pre MŠK boli rozdelené osobitne na futbal dospelých (70 tisíc eur) a mládeže (30 tisíc eur).

Na procedurálny návrh poslanca Štefana Baláža prostriedky pre Mestské kultúrne stredisko poslanci navýšili z 220 tisíc na 230 tisíc eur. Naopak, k zníženiu došlo pri financiách určených na riešenie kolíkovej vojny, v rozpočte sa tak namiesto 100 tisícovej sumy počíta s čiastkou 90 tis. eur. Primátor Jozef Šimko však podotkol, že táto suma nebude postačujúca a mestské zastupiteľstvo sa bude musieť v budúcnosti k tejto položke vrátiť.

Na dobudovanie bazéna na Kurinci poslanci odklepli 265 tisíc eur, od primátora však požadovali garanciu, že suma na bazén sa už nebude navyšovať. Financie na infraštruktúru na Sobôtke boli schválené vo výške takmer 462 tisíc eur, vrátane prostriedkov z predaja pozemkov.

Za návrh rozpočtu hlasovali 14 poslanci, proti nebol nikto, zdržal sa poslanec Tomáš Sliva a Viliam Vaš.

Ako pre Rimava.sk uviedol primátor Jozef Šimko, so schváleným rozpočtom je spokojný, podľa neho sa však menil len mizivým percentom oproti decembrovému návrhu. „Stratili sme tri mesiace,“ zhodnotil primátor a pripomenul, že sumu 413 tisíc zo základného imania Stefe samospráva aj tak dostane len na jeseň. Primátor zároveň potvrdil, že rozpočet nepočíta so šetrením, na ktorom sa dohodlo Združenie miest a obcí Slovenska s Vládou SR v prijatom Memorande. Podľa primátora však Rimavská Sobota šetrí už dva roky.

Program dnešného rokovania poslanci nedokončili, zasadnutie bude pokračovať v stredu, 27. marca. Medzi mestských poslancov dnes prišiel aj poslanec Národnej rady SR Ľudovít Kaník, hovorilo sa najmä o vysokej nezamestnanosti v regióne.

[nggallery id=949]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross