No active "ca-sidebar-197687" sidebar

S výstavbou väznice na Sabovej rezort spravodlivosti počíta už budúci rok

20. novembra 2018 |  | | |

Výstavba väznice na Sabovej pri Rimavskej Sobote je napriek zmene na poste ministra stále reálna. Ako ďalej Rimava.sk informovala Denisa Gerši z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR, prípravné práce naďalej pokračujú v zmysle predbežného harmonogramu, ktorý avizovala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.Podľa Gerši sa aktuálne pripravujú súťažné podklady pre výber verejného partnera – koncesionára. Po ňom by sa malo prejsť k samotnej výstavbe väzenského komplexu pre viac ako 800 odsúdených. Ako začiatkom roka na pracovnom stretnutí v Rimavskej Sobote informovala vtedajšia ministerka spravodlivosti Žitňanská, s výstavbou by sa mohlo začať koncom roka 2019, pričom samotná výstavba by trvala necelé dva roky. Tieto „šibeničné“ termíny rezort stále vidí ako reálne. „Stále je možné tento ambiciózny plán dodržať. Závisieť to však bude aj od toho, ako dopadne verejné obstarávanie na výber koncesionára,“ priblížila Gerši.

Téma väznice sa načrtla aj na jednom z uplynulých rokovaní mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote. Tú primátor Jozef Šimko dával do súvisu s možnou výstavbou nájomných bytov v bývalej budove internátu na Školskej ulici. Ako primátor uviedol, niektoré z bytov by ponúkol aj rezortu spravodlivosti pre ubytovanie zamestnancov či personálu väznice. Otázku ubytovania pre budúci personál si uvedomuje aj samotné ministerstvo. Podľa Gerši však v tejto veci neprebehli žiadne konkrétne pracovné stretnutia.

Do novej väznice chce štát investovať viac ako 220 mil. eur. Jej kapacita má byť 832 odsúdených. Ďalších 154 miliónov eur plánuje štát minúť v rámci zvýšených výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Podľa informácií z ministerstva spravodlivosti predpokladajú vytvorenie aj takmer 300 funkčných miest príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a 42 funkčných miest zamestnancov ZVJS. Projekt predpokladá výstavbu väznice s minimálnym, stredným aj maximálnym stupňom stráženia, vrátane doživotných trestov. Zároveň so zachovaním výkonu trestu odňatia slobody počítajú aj na už existujúcom otvorenom oddelení s kapacitou 65 osôb.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross