No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ďalšie asfaltovanie v Rimavskej Sobote: zelenú dostalo niekoľko chodníkov

20. septembra 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Po letnej pauze sa mestskí poslanci opäť zišli, aby rozhodli napríklad aj o prijatí úveru prevažne na asfaltovanie chodníkov v meste. Návrh predložil primátor Jozef Šimko. Aj keď poslanci sa k ďalšiemu úveru nepriklonili, asfaltovať sa aj tak bude, no menej. Financie budú čerpať zo ziskov rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda. Zoznam schválených investícií nájdete na konci článku.

Poslanci a primátor rokovali koncom augusta o prijatí úveru vo výške cca 481 000 eur s dobou splácania do 31. 12. 2032. Prvý návrh mesta počítal so sumou 467 000 eur, doplnené však do neho boli ďalšie ulice. „To, čo predkladám, je požiadavka občanov mesta, výborov mestských častí, spoločenstva vlastníkov bytov,“ vymenoval primátor na margo ulíc a chodníkov, ktoré mali dostať nový povrch. Tiež pripomenul zvyšovanie cien, ktoré môže spôsobiť, že ak by sa pre asfaltovanie rozhodli neskôr, mesto by mohlo zaplatiť viacej.

Návrh s približnou cenovou kalkuláciou, ktorú predložilo mesto.

Článok pokračuje pod reklamou


Po predložení návrhu nasledovala zhruba 3-hodinová debata, ktorá neraz prešla aj do iných tém – bývalý internát, výstavba bytov, rekonštrukcia domu smútku, voľby...

Do diskusie sa ako prvý prihlásil poslanec Roman Vaľo z klubu Odvážme sa zrýchliť. Zaujímalo ho, či mesto má pripravenú analýzu dopadu zdražovania energií na mestský rozpočet. Odpoveď vtedy nedostal, pretože v tom čase tieto údaje mesto ešte nemalo skompletizované. Podklady by poslanci mali mať na stole tento mesiac. Roman Vaľo tiež pripomenul možnosť získať financie na asfaltovanie z externých zdrojov.


K téme: OZ Odvážme sa zrýchliť predstavilo svojich kandidátov na poslancov, takéto sú ich ciele


Vedúci ekonomického odboru mesta Miroslav Bielak okrem energií spomenul aj ďalší nečakaný výdavok mesta – odmeny pre štátnych zamestnancov a zamestnancov verejnej správy, ktoré schválila vláda. V prípade Rimavskej Soboty ide podľa slov Bielaka o čiastku približne 260 000 eur. Technické služby mesta majú tieto financie hľadať vo vlastnom rozpočte.

Nárast cien energií je problémom mnohých samospráv, Rimavskej Soboty taktiež. Vysoké faktúry môžu spôsobiť problémy aj školám. Podľa slov Jozefa Šimka prichádza do úvahy napríklad od 1. decembra dištančné vyučovanie, alebo striedavé vyučovanie v dopoludňajších a poobedných hodinách. „Doobeda bude vyučovať jedna škola, poobede druhá. Tú jednu školu budeme musieť vypnúť. Niet inej šance,“ povedal primátor s tým, že uzatvoriť možno budú musieť aj plaváreň. Táto téma podľa neho vyžaduje verejnú diskusiu, aj keď on iné východisko nevidí.


Prečítajte si tiež: Zo sumy za dodávku plynu pre školu, ktorá prišla mestu, sa zatočí hlava. SPP však má vysvetlenie


Navýšenie cien energií bude aj podľa poslanca Vaľa extrémne. Práve preto podľa neho nie je vhodné zaťažovať mestský rozpočet ďalším úverom, aj keď navrhované investície a asfaltovanie chodníkov považuje za potrebné. Navyše návrh mesta nebol prerokovaný ani vo finančnej komisii. Tiež poznamenal, že v rovnakom tempe ako v posledných mesiacoch malo mesto pracovať počas celých štyroch rokov.

K slovu sa dostal aj poslanec Štefan Baláž, ktorý s predloženým materiálom súhlasil. Doplniť chcel navyše ďalšie úseky chodníka – pri pizzerii Drak a pri paneláku B2 neďaleko rieky Rimava.

Dištančné vyučovanie či prevádzka škôl na zmeny?

Zdražovanie energií sa dotkne aj škôl a ďalších zariadení. Podľa primátora Šimka bude musieť mesto na základných školách zaviesť dištančné vyučovanie, alebo prevádzku na zmeny. Aj napriek tomu povedal, že mesto zvládne splácať aj ďalší úver – mesačne by išlo o čiastku okolo 4-tisíc eur.

„Neviem, čo vám povedia rodičia, keď znova prejdeme na dištančné vyučovanie, čoho sa rodičia strašne obávajú, pretože im tak sakramentsky sťažíme situáciu. A aj deti si týmto zničíme,“ povedala poslankyňa Erika Juhászová. Dvojzmennú prevádzku v školách označila za návrat do 60.-70. rokov minulého storočia. „Toto bude hrôza,“ dodala. Poslankyňa tiež pripomenula potrebu rekonštruovať dom smútku. Túto investíciu podľa jej slov pripomína už 12 rokov. "Nerobíme to, čo sme odhlasovali, ale robíme to, čo nebolo odhlasované," doplnila s tým, že bremeno ďalšieho úveru by na plecia nového mestského zastupiteľstva nerada hádzala. Téme rekonštrukcie domu smútku sa budeme venovať v ďalšom článku.

Podľa poslanca Ivana Hazuchu by mesačná splátka úveru (zhruba 4-tisíc eur) pokrývala napríklad zvýšené náklady na energie jednej zo škôl v meste. Šetriť by podľa neho mesto mohlo investovaním do nových technológií – čo asfaltovanie nie je. Prechod na dištančné vyučovanie tiež nepovažuje za dobrý krok.

"Dnes akokoľvek zahlasujeme, určite zožneme kritiku a je jedno, či zahlasujeme za, alebo proti. Lebo tí zodpovední, a aj takí v meste sú, si uvedomujú, že teraz nie je vhodný čas na zadlžovanie, odhliadnuc od toho, že nespochybňujem potrebu tých investícií. Menej zodpovedným to je jedno," dodal poslanec. Nespochybňuje však, že úverové podmienky sú výhodné a suma za asfaltovanie môže v budúcnosti stúpnuť. Prihliadať by sa ale malo na to, aby boli opravené chodníky tam, kde je to najviac potrebné. "Nemôžem si dovoliť, aj keď je to podľa mňa za hranou morálky, ale nemôžem si dovoliť nesúhlasiť, a preto zrejme podporím tento úver. A v neposlednom rade aj preto, že je tam mnoho vecí zo sídliska Západ, ktoré sme už v minulosti požadovali urobiť, lebo sú potrebné," vyjadril sa poslanec.

Článok pokračuje pod reklamou


Financovanie zo ziskov Kurinca

Poslanec Jaroslav Matzenauer z klubu Odvážme sa zrýchliť navrhol, aby z návrhu mesta vyškrtli asfaltovanie na Okružnej (130-tisíc eur), dofinancovanie výstavby kanalizácie na Tomašovskej (50-tisíc eur) a asfaltovanie na Jánošíkovej (120-tisíc eur). Tiež navrhol, aby asfaltovanie zvyšných chodníkov bolo financované zo zisku rekreačnej oblasti Kurinec - Zelená voda, do ktorej mesto investovalo nemalé financie.


K téme: Takéto tržby zatiaľ zaznamenal Kurinec


Podľa poslanca Romana Vaľa znesú uvedené tri investície odklad. "Po ich vyškrtaní odbúrame z tej sumy 300-tisíc," skonštatoval s tým, že takto vyjdú v ústrety požiadavkám obyvateľov mesta, pričom prijatie úveru nepovažuje za vhodné riešenie.

Po ďalšej debate mestskí poslanci schváli nasledovné investičné akcie s tým, že budú financované zo zisku rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda, pričom uznesenie už podpísal aj primátor mesta:

Schválené investície.
Hlasovanie poslancov. Zdroj: screenshot TV Rimava

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross