No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Komisia výstavby odporúča uzavrieť bývalý internát, takto vyzerá zvnútra (FOTO)

11. februára 2022 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Niekoľko mesiacov ba až rokov diskutovaná situácia ohľadom bývalého internátu na Školskej ulici čím ďalej, tým viac graduje. Téme sa mali venovať aj členovia Komisie výstavby, dopravy a územného plánovania pri mestskom zastupiteľstve, ktorej predsedom je poslanec Roman Vaľo.

Nechcú konať proti vôli občanov

S požiadavkou na riešenie situácie na komisii prišiel primátor Jozef Šimko. "Zasadnutia komisie sa však nezúčastnil a ani sa neospravedlnil z neúčasti aj napriek tomu, že požadoval prizvanie na rokovanie komisie. Zasadnutie komisie sa konalo online, teda pripojiť sa bolo možné odkiaľkoľvek," uviedol pre Rimava.sk Vaľo.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil, komisia odporučila zakonzervovať objekt, aby nedochádzalo k ďalším poškodeniam vplyvom požiarov a devastácie, ktoré spôsobujú osoby obývajúce internát.

Prečítajte si tiež: Vznikol ďalší spor, tentokrát pre oddychovú zónu. Dobrou správou ale je, že park napokon vznikne

"Vzhľadom na obrovskú nevôľu obyvateľov Rožňavskej ulice s realizáciou akýchkoľvek bytových jednotiek, je v súčasnosti tvrdohlavo presadzovaná požiadavka primátora Šimka na prestavbu tohto objektu na bytový dom, proti vôli občanov, nerealizovateľná," vysvetlil Vaľo.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa jeho slov primátor požaduje podporu občanov cez vyjadrenia výborov mestských častí či petície, no v tomto prípade to ignoruje. "Mne osobne toto konanie pripadá ako účelové. Skúsenosti obyvateľov Rožňavskej ulice s tým, ako naložilo mesto s bytovým domom na ulici Českej ich v týchto obavách, utvrdzujú. Ďalším negatívom je aj to, že primátor Šimko zablokoval správoplatnenie prijatého VZN o prideľovaní mestských bytov, ktorým by sa nastavili jasné pravidlá a obmedzili by sa tak nejasné spôsoby v ich prideľovaní v súčasnosti," dodal poslanec.

Ako ďalej doplnil, mesto porušuje zákon s tým, že objekt, ktorého je vlastníkom, nie je zatvorený a majú do neho prístup nepovolené osoby, ktoré budovu znehodnocujú. "Mesto stavbu neudržiava, vznikajú v nej požiare, je hygienickým ohrozením a chátra. Situácia je po 12-tich rokoch neriešenia tohto problému alarmujúca. Problém s budovu bývalého internátu však nevznikol len v posledných troch rokoch, tak ako sa to snaží prezentovať primátor Šimko," vyslovil sa.

Prečítajte si tiež: FOTO: Hasiči opäť bojovali s plameňmi v bývalom internáte

Osobám podľa jeho slov môže mesto navrhnúť náhradné ubytovanie v azylových domoch alebo sprostredkovať pomoc od neziskových organizácií, ktoré sa tejto problematike venujú.

Občania nášho mesta nemajú kde bývať, hovorí primátor

K tejto téme sa vyjadril aj primátor Jozef Šimko prostredníctvom profilu na sociálnej sieti. Podľa jeho slov jednotlivé vchody do objektu zamurovali, no neprispôsobiví občania sa do budovy aj tak nasťahovali.

"Ako primátor mesta som už niekoľkokrát predkladal návrh na riešenie tohto nezdravého javu. V mesiaci september 2018 som predložil poslaneckému zboru mesta návrh na prebudovanie internátu na byty pre mladé rodiny s deťmi," uviedol Šimko. Spôsob financovania prestavby si predstavuje v spolupráci so Štátnym fondom rozvoja bývania, ktorý by zaplatil 55 percent z hodnoty diela, zvyšných 45 percent by platili nájomníci, ktorým by podľa jeho slov po 30 rokoch byty patrili.

Ako ďalej doplnil, na mestskom úrade majú dokopy 60 žiadostí o byty, väčšinou 2 a 3-izbové. "Títo mladí ľudia sú odkázaní na hypotekárne úvery a dnes už byty, ktoré pred štyrmi rokmi stáli 40 až 45-tisíc eur, kupujú za 85 až 90-tisíc eur, teda sa mladí ľudia zadlžujú. V tom čase som im vysvetlil, že inej cesty niet, pretože ekonomická situácia mesta, ísť do úverového zaťaženia, nám to nedovoľuje. Podrobne som im vysvetlil, že buď pristúpia na môj návrh, alebo budova bude chátrať ďalšie desaťročie," informoval primátor.

Šimko reagoval aj priamo na list poslanca Vaľa so slovami, že verí, že ďalšie komisie nestratili zdravý rozum. "Občania nášho mesta nemajú kde bývať, byty sú v nehoráznych sumách, občania si berú hypotekárne úvery, ale s prestavbou internátu na byty pre mladé rodiny s deťmi z finančných prostriedkov štátu, poslanec Vaľo a komisia výstavby, nesúhlasí," uzavrel.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross