No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na „zimáku“ začali s výstavbou tribúny. Niektorí poslanci v tejto situácii hovoria o finančnom hazarde

Na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote po rekonštrukcii osvetlenia začali s výstavbou tribúny. Mesto na to využije financie zo štátnej dotácie, ako aj zo svojich zdrojov, ktoré boli na toto odsúhlasené. Názory poslancov na jeho dostavanie v čase koronakrízy sú však rôzne.

Celkové náklady na výstavbu tribúny by mali byť vo výške 273 tis. eur. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla vedúca odboru rozvoja mesta na Mestskom úrade Eva Muráriková, z tejto sumy predstavuje 100 tis. eur dotáciu z Úradu Vlády SR. Podľa jej slov štátna finančná injekcia je určená len na tento účel a taktiež má aj termín vyčerpania. „Preto to už musíme aj teraz zvládnuť, aby financie od Vlády SR neprepadli,“ poznamenala. Ako dodala, dôvodom prečo s prácami začali práve teraz bol proces verejného obstarávania.„Zmluva bola uzatvorená až v decembri 2019. Teda až teraz po skončení hokejovej sezóny sme mohli pristúpiť k prácam,“ ozrejmila s tým, že práce by mali trvať štyri mesiace. Podľa Murárikovej však stále čakajú na financie vo výške 100 tis. eur od Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Kvôli výstavbe tribúny museli do steny štadiónu vyrezať otvor. Ako pre Rimava.sk priblížil Tibor Barto, riaditeľ Technických služieb mesta (TSM), tento postup museli zvoliť kvôli dĺžke nosných konštrukcií. „Na ľadovú plochu žeriav nemohol ísť a rovnako konštrukcia by sa nedala preniesť dnu cez dvere,“ podotkol.

Poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť však o tejto investícii v aktuálnej koronakríze, ktorá sa vo veľkej miere dotýka mestskej pokladnice, hovoria o finančnom hazarde. „Náklady na rekonštrukciu zimného štadióna predstavujú viac ako 3 mesačné výplaty celého Mestského úradu.
Už od vypuknutia koronakrízy sme apelovali na vedenie mesta, že je potrebné prijať nový rozpočet, ktorý bude pre mesto záchranný,“ uvádza poslanecký klub prostredníctvom sociálnej siete.

Najbližšie rokovanie poslancov mestského zastupiteľstva by malo byť 28. apríla. Preložené rokovanie by malo byť za zvýšených hygienických opatrení bez prítomnosti verejnosti.

Podľa ich slov keďže nie je prijatý nový rozpočet, stalo sa presne to, čo očakávali. „Peniaze, ktoré sme mali usporené z nevykonaných rozvojových aktivít z roku 2019, peniaze, ktoré nám mohli pomôcť prekonať finančne až likvidačný rok 2020, peniaze, ktoré nám budú chýbať a zrejme si ich budeme musieť požičať a následne splácať, sa použili podľa nás v tejto dobe veľmi neefektívne. Rekonštrukcia zimného štadióna sa rozbehla v čase najväčšej finančnej krízy tohoto mesta za posledných viac ako 100 rokov,“ avizujú poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť.

Okrem zimného štadiónu mesto robí aj tobogán

Poslanec MsZ Štefan Baláž však zastáva názor, že keď už rozpočet bol schválený poslancami, materiál nakúpený, tak by sa malo v tom pokračovať a pripraviť zimný štadión na prípadnú ďalšiu sezónu. "Aj keď primátor rozpočet nepodpísal a žiaľbohu ideme v rozpočtovom provizóriu, malo by sa tak len kúriť a svietiť," podotkol pre Rimava.sk Štefan Baláž a dodal, že logika káže nerobiť, ale zase na druhej strane by sa zmeškal ďalší rok. "Nechcem mestu vytýkať, že to robia, pretože sa to zase oddiali a bude to mať dopad na hokejistov aj divákov," uzavrel Baláž s tým, že podobne sa robí aj na Kurinci, kde dokončujú tobogán. Hľadisko by malo mať podľa Baláža kapacitu takmer 2 tisíc miest na sedenie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross