No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť žiada mesto v otvorenom liste o rokovanie online

Rimavská Sobota, podobne, ako iné mestá na Slovensku, čelia problému, ako uskutočniť zasadnutia mestského zastupiteľstva. Na rokovaní sa mali poslanci stretnúť už v mesiaci marec, kvôli opatreniam voči koronavírusu sa ale stretnutie neuskutočnilo. S návrhom vykonať on-line rokovanie prišiel v uplynulých dňoch poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť. Vo svojom otvorenom liste žiada mesto o možnosť hlasovania per rollam (v neprítomnosti, písomne) alebo online k otázkam a bodom plánovaných zasadnutí Mestského zastupiteľstva, prípadne nájdenie iného vhodného spôsobu. Poslanci z klubu tak žiadajú preto, aby sa zabezpečil riadny chod mesta. Ako ďalej uviedli, výnimočné situácie si vyžadujú výnimočné riešenia.Z ich strany vidia viacero možností, ktoré sa dá využiť aj dnes. Realizácia video online zasadnutí napríklad pomocou aplikácie Zoom, vďaka ktorému by podľa nich bolo možné zabezpečiť rokovanie v zbore v online priestore. Ako ďalšiu uvádzajú možnosť hlasovať písomne k jednotlivým bodom formou mailovej komunikácie.

Poslanecký klub na stránke tiež uviedol, že problém je o to väčší, že mesto Rimavská Sobota nemá schválený rozpočet, a preto je teraz potrebné konať. „Každý deň hľadáme spôsob, ako pomôcť Rimavskej Sobote prežiť túto skúšku s čo najmenšími problémami, aby sme mohli efektívne, ale hlavne promptne reagovať na akútne potreby mesta,“ píše sa na stránke klubu. Podľa klubu by sa mohlo veľmi jednoducho stať, že už v októbri by nebolo ani len na výplaty, keďže vývoj príjmov mesta ukazuje, že prepad príjmov môže ľahko prekročiť 15 percent. Chýbajúce milióny v rozpočte by mesto mohlo stáť všetky rozvojové aktivity.

Opatrenia v súvislosti s rokovaniami obecných zastupiteľstiev príma Vláda SR. Podľa predsedu Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM) Mariána Habovčíka zákon ešte musí prejsť v parlamente. Ako ďalej pre Rimava.sk priblížil, jeho súčasťou je aj zmena zákona o obecnom zriadení vo vzťahu k rozšíreniu foriem hlasovania zastupiteľstva, ktorú iniciovalo Združenie miest a obcí (ZMOS). Na základe týchto zmien sa môže rokovanie zastupiteľstva počas krízovej situácie uskutočniť prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami komunikačnej technológie. Hlasovať poslanci môžu korešpondenčným hlasovaním v listinnej podobe alebo prostredníctvom elektronických prostriedkov. Rozhodovať a prijímať uznesenia môžu iba v dvoch prípadoch, vo veciach bezprostredne súvisiacich so zabezpečením opatrení na riešenie krízovej situácie a vo veciach, ktoré z dôvodu hroziacej škody neznesú odklad.

Zdroj: Rimava.sk Odvážme sa zrýchliť


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross