No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Rim. Sobota chce zriadiť niekoľko odberných miest po celom meste, samospráva čaká na testy

Dnes v Rimavskej Sobote v súvislosti s tzv. skríningovým testovaním na ochorenie covid-19 zasadal krízový štáb mesta. Samospráva chce zriadiť niekoľko odberných miest, čaká však na testy a kontaktuje zdravotníkov.

Problémom môžu byť chýbajúci zdravotníci

„Máme vytipovaných niekoľko miest – ZŠ Mihálya Tompu na Západe, druhé odberné miesto bude na mestskom úrade, a to pre zamestnancov MsKS, TSM a zamestnancov mestského úradu,“ povedal pre Rimava.sk viceprimátor Ladislav Rigó. Ďalšie odberné miesta budú podľa neho zriadené na ZŠ P. Dobšinského, ZŠ P. K. Hostinského a na Gymnáziu M. Tompu na ulici Daxnerovej. „Na Dúžave, Mojíne a v priľahlých obciach budú podľa harmonogramu,“ informoval ďalej viceprimátor. Lokality podľa neho vyberali tak, aby ľudia nemrzli vonku.

Článok pokračuje pod reklamouInformácie o priebehu testovania zverejnila Vláda SR len včera, dnes ráno preto zasadal krízový štáb mesta. „Vedúca odboru vnútorných vecí dostala úlohu spojiť sa s Okresným úradom v Rim. Sobote, aby vedeli zabezpečiť dostatočné množstvo testov, zhruba 15-tisíc kusov. Ťažko je to však odhadnúť,“ dodal Ladislav Rigó.

Podľa jeho slov začnú odberné miesta fungovať, keď dostanú testy a budú mať zdravotnícky personál, ktorý je spôsobilý na vykonávanie odberov. Rigó sa však obáva, či sa im podarí zabezpečiť zdravotníkov. „My sme pripravení. Vojsko sľúbilo, že nám dá aspoň jedného vojaka na odberné miesto, samozrejme, využijeme aj členov mestskej polície, ktorí budú dohliadať na to, či je všetko v poriadku,“ upresnil viceprimátor s tým, že s administratívnymi pracovníkmi problém nebude.

Čas, odkedy a dokedy budú odberné miesta otvorené, bude podľa viceprimátora závisieť od záujmu ľudí o testovanie.

Pripravujú sa aj okolité samosprávy

S otázkami ohľadom zriadenia odberných miest sme sa obrátili aj na okolité samosprávy. Podľa hovorkyne Fiľakova Klaudie Mikuš Kovácsovej bude samospráva svojich občanov informovať aj na sociálnej sieti mesta, a to vtedy, keď bude mať relevantné informácie.

Mesto Lučenec zas prosí občanov, aby sa nezačali hneď domáhať testovania na existujúcich odberných miestach v meste. „Umožnite testovanie na týchto miestach hlavne tým, ktorí majú príznaky, a preto sa potrebujú otestovať. Mesto samo alebo v spolupráci s inými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti zabezpečí dostatok mobilných odberových miest (MOM), a to postupne cez týždeň a cez víkend tak, aby ľudia nemuseli dlho stáť v radoch,“ zakončila samospráva.

DOPLNENÉ:

Odberné miesta zriadi aj mesto Tisovec. Predpokladajú, že budú fungovať 23. a 24. januára. Samospráva sa rozhodla vytvoriť štyri odberné miesta, a to v spoločenskej sála MsKS, telocvični SOŠ, telocvični ZŠ a v Kultúrnom dome v Rimavskej Píle (len 23. januára 2021). „Prípravy odberových miest momentálne prebiehajú a o ďalších konkrétnych pokynoch vás budeme priebežne informovať,“ doplnila samospráva.

Testovať bude aj Revúca, v súvislosti s tým dnes zasadal aj krízový štáb mesta. „Mesto sa plánuje podieľať na celoslovenskom skríningu v dňoch 23. – 24. 01. 2021 zriadením dvoch mobilných odberových miest pod záštitou Nemocnice s poliklinikou Revúca, a to v priestoroch sobášnej miestnosti na Remeselníckej ulici a v priestoroch budovy Gemina na Ulici J. Kordoša 1663/1B,“ informuje samospráva s tým, že zriadenie ďalšieho odberového miesta bude závisieť od schválenia mobilných odberových miest ministerstvom zdravotníctva v priestoroch mestskej tržnice a na Ulici Železničná, oproti budovy Súkromnej strednej odbornej školy.

„Zriadenie ďalšieho odberového miesta bude závisieť aj od zistenia predpokladaného počtu záujemcov o testovanie. Revúca má 11 536 obyvateľov, pričom sa nemusia testovať osoby do 15 rokov, osoby nad 65 rokov, osoby zdravotne ťažko postihnuté a osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní,“ konkretizuje mesto.

Bez certifikátu sa nedostanete do práce

Plošné testovanie bude na Slovensku trvať deväť dní, a to od 18. januára. Certifikát o absolvovaní testu budeme musieť mať pri sebe od stredy 27. januára. Negatívny PCR či antigénový test bude potrebný na uplatnenie si výnimiek zo zákazu vychádzania, a to napríklad na cestu do práce, na poštu, do prírody či banky. To sa však nevzťahuje na deti do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov.

29. januára by sme sa mali dozvedieť, ktoré okresy budú spadať do kategórie horších (37 okresov) a lepších (36 okresov). Pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou bude sprísnený lockdown platiť do 2. februára. Okresy, ktoré na tom budú horšie, si testovaním prejdú znova a prísnejšie opatrenia budú platiť do 7. februára.

Ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid-19 a majú o tom potvrdenie nie staršie ako tri mesiace, sa môžu preukazovať týmto potvrdením – nemusia absolvovať test. Ľudia, ktorí boli proti ochoreniu zaočkovaní, test nemusia absolvovať len vtedy, ak už majú v tele aj druhú dávku vakcíny a od jej podania už uplynulo 14 dní.

Zoznam niektorých miest, kam môžete ísť aj bez certifikátu: nákup alebo zaobstaranie potravín, nákup liekov a zdravotníckych prostriedkov, nákup hygienického a drogériového tovaru, nákup krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, cesta k lekárovi z dôvodu neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej návštevy lekára, cesta na antigénový alebo PCR test, cesta na uzavretie manželstva, pohreb blízkej osoby či krst.

Zoznam niektorých miest, kde budete potrebovať certifikát: čistiarne odevov, doplnenie pohonných hmôt, predaj novín a tlačovín, očné optiky, banky, poisťovne, knižnice, servisy bicyklov a servisy motorových vozidiel, pošta (vrátane výdajných miest zásielkovní), na cestu do služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, opravovne obuvi a servisy telekomunikačnej techniky, individuálny šport v prírode.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross