No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TIS: Gemerské zvesti financované z daní obyvateľov sú zneužívané na prospech primátora aj v predvolebnej kampani

11. februára 2020 |  | 

Mestské noviny Gemerské zvesti, ktoré sú financované z daní obyvateľov, sú permanentne zneužívané na prospech primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka. Tvrdí to nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom stanovisku v súvislosti s monitorovaním predvolebných kampaní na Slovensku, kde kontrolujú prípadné porušovania pravidiel. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol analytik TIC Ľuboš Kostelanský, často dostávajú podnety od obyvateľov zo Slovenska.

„Už nám prišli stovky podnetov, ktoré nás upozorňujú na porušovanie pravidiel volebnej kampane,“ povedal Kostelanský s tým, že v tomto prípade išlo o podnet na novoročný príhovor primátora Jozefa Šimka, ktorý kandiduje vo voľbách do NR SR, rovnako ako aj jeho oponenti v mestskom zastupiteľstve. „Vnímame to tak, že to súvisí s kampaňou pána Šimka, ktorý sa v novoročnom príhovore vymedzil voči svojej politickej konkurencii a neurobil to správne. Nedostali vôbec adekvátny priestor. Jednak na to, aby sa bránili tej jeho kritike, alebo aby oni mali priestor robiť si kampaň za peniaze obyvateľov mesta,“ vysvetlil analytik TIS a dodal, že kvôli tomu si myslí, že ide o zneužívanie.

Článok pokračuje pod reklamou.Zároveň podotkol, že nejde o jediný prípad a takto už zhodnotili viacero samospráv na Slovensku, ako aj ich predstaviteľov a spôsob akým zneužívajú mestské periodiká v predvolebnej kampani. Ďalej uviedol, že nedávno kritizovali primátora Kráľovského Chlmca, či primátora Michaloviec, ktorý zneužil mestskú televíziu.

„Primátor Rimavskej Soboty nie je jediný, na ktorého prešľap upozorňujeme. Je fakt, že si nezobral nijaké ponaučenie z toho nášho predošlého hodnotenia a vyzerá, že práca mestských novín sa nezlepšila. Žiaľ, to nás mrzí,“ podotkol Kostelanský, podľa ktorého podobne hodnotili mestské noviny aj v roku 2018, kedy prinášali iba oficiálny názor politického vedenia a diskusia v nich úplne chýbala. V stanovisku TIS ďalej vytýkajú, že sa v novinách venujú politike, čo nerobia žiadne iné mestom vydávané noviny na Slovensku platené z daní obyvateľov.

Podľa prednostu Mestského úradu Štefana Szántóa, ktorý je autorom úvodníka v Gemerských zvestiach, ide o názor TIS. Stanovisko podľa jeho slov nečítal a ani sa mu zatiaľ nevenoval, prisľúbil však, že keď sa k tomu dostane, tak sa k nemu vyjadrí. „Žiadnemu poslancovi nebolo nič odmietnuté, aby písali v novinách,“ reagoval Szántó pre Rimava.sk.

Mestské noviny boli už v minulosti organizáciou TIS hodnotené, raz skončili dokonca na predposlednom, 85. mieste. V závere vyšli ako najmenej prínosné, s veľkým počtom fotiek a zmienok vedenia mesta.

Gemerské zvesti a Gömöri hírlap, dvojtýždenník mesta Rimavská Sobota, opätovne začali vychádzať koncom roka 2015. Na ich naštartovanie samospráva vyčlenila pôvodne viac ako 40 tisíc. eur, v priebehu niekoľkých mesiacov bol navýšený počet distribuovaných kusov zo 7 na 9-tísíc. Občania ich dostávajú do schránok zadarmo. Mestskú kasu vtedy vydanie jedného čísla stálo pri náklade 9-tisíc výtlačkov viac ako 860 eur.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Gemerské zvesti


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross