No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci vysadili desatisíce kvetov, majú problém s ich dostatočným polievaním

Vo viac ako dvadsiatich lokalitách okresného mesta Lučenec vysadili nové kvety, ktoré by mali postupne kvitnúť až do jesene. Obyvatelia si ich mohli všimnúť na jar, keď žiarivými farbami rozkvitli tulipány, narcisy či lúčne kvety. V uplynulých týždňoch sa však o ne komplexne prestali starať kvôli ukončeniu zmluvy a prebiehajúcej súťaži.

Situácii nepomáha ani suché počasie a nedostatok zrážok. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla Mária Bérešová, vedúca kancelárie primátorky mesta Lučenec, o kvety sa zatiaľ starajú svojpomocne a koncom tohto týždňa by už malo dôjsť k schváleniu zmluvy na dodávateľa starostlivosti o verejnú zeleň. Poukázala však na zdĺhavý legislatívny proces a námietku, ktorá vyhlásenie novej spoločnosti oddialila. O záhony sa tak stará samospráva svojimi zamestnancami a kým sa dalo, tak aj pomocou aktivačných pracovníkov. „Potešilo nás, keď sme zistili, že na sídliskách nám ľudia automaticky pomohli a starajú sa tiež. Pretrhajú burinu alebo ich polievajú,“ podotkla Bérešová. * Ako dodala, samospráva do nákupu kvetinovej výsadby investovala viac ako 27-tis. eur.

Článok pokračuje pod reklamouSamospráva v týchto dňoch po prvýkrát poskytla obyvateľom aj kompost. K dispozícii je pri zimnom štadióne.
Podľa vedenia mesta ide v prípade takejto masívnej výsadby o nový prístup a spestrenie verejnej zelene. „Jarné kvetinové záhony boli pripravené a vysadené už na jeseň, aby nás mohli na jar potešiť svojou pestrosťou a predviesť sa v plnej kráse,“ priblížila Bérešová a dodala, že strojové sadenie cibuľovín realizovali v októbri a výsadbu záhonov v novembri 2019 a v marci 2020. Podľa jej slov v celom meste vysadili 36 000 cibuľovín strojovo, 32 690 cibuľovín ručne, veľkú väčšinu ešte v novembri a necelých 3 tisíc sadeníc v marci. Okrem toho pribudne vyše 3 tisíc trvaliek. „Lučenčania sa tak budú môcť kochať krásou kvetín od začiatku jari takmer do konca jesene, ako budú jednotlivé druhy rastlín prechádzať vegetačným obdobím,“ podotkla.

Medzi mnohé lokality, kde sú nové kvety, patrí okolie synagógy, Kubíniho námestie, Radnica, Novohradská ulica pred Mestským úradom, Sídlisko Rúbanisko, Železničná ulica, Rázusova ulica, lokalita pri tržnici a kruhovom objazde, Vajanského ulica, v okolí Mestského múzea či Námestie Republiky. „Je to také roztrúsené, ale pestré po celý rok, stále nejaké iné vykvitnú,“ dodala.

O mestskú zeleň sa starala prevažne akciová spoločnosť Spool, ktorej akcionárom je mesto Lučenec, subdodávateľsky spoločnosť EcoFemina. "My sme to robili v subdodávke. Minulý rok to boli asi tri mesiace v rámci súťaže s nízkou hodnotou. Ale druhý polrok už sme vôbec pre mesto nerobili," priblížila Eliška Tušmová zo spoločnosti EcoFemina. Podľa Bérešovej sú aj víťazmi súťaže, čo uvádzajú aj v materiáloch na najbližšie rokovanie. „Druhý záujemca odstúpil,“ podotkla. Zmluvou sa budú zaoberať poslanci koncom tohto mesiaca na dobu štyroch rokov.

„Je dobré, že sa upúšťa postupne od letničiek a prechádzame na cibuľoviny a trvalky. Je to ekonomickejšie a aj ekologickejšie,“ povedal pre Rimava.sk poslanec MsZ Ivan Siláči, ktorý je zároveň členom Komisie životného prostredia, výstavby, územného plánu a verejného poriadku.

Tento rok chceli v meste zorganizovať festival kvetín, ktorý sa však vzhľadom na súčasnú situáciu nepodarilo uskutočniť. Mesto by malo takýmto krokom ušetriť. „Nie je potrebné kosiť päť až šesťkrát do roka tak ako iné trávnaté porasty. Stačí dvakrát a sami o sebe si vytvárajú prirodzenú vlhkosť,“ uviedla primátorka Lučenca Alexandra Pivková v reportáži TV Markíza. Samospráva v týchto dňoch po prvýkrát poskytla obyvateľom aj kompost. K dispozícii je pri zimnom štadióne.

https://www.facebook.com/393563360711115/videos/1059115417815261/

Zdroj: Rimava.sk

* Doplnené o 10:30 hod. Do správy bola doplnená informácia o nákladoch samosprávy na nákup kvetov.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross