No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V najbližších dňoch vás otestujú na 92 odberných miestach v okrese

22. januára 2021 | |  | 

Počas najbližších dní bude k dispozícii pre verejnosť v okrese Rimavská Sobota 92 odberných miest.

Testy si už vyzdvihli

Počas tohto týždňa boli vydané desiatky povolení na zriadenie mobilných odberových miest, ktoré odsúhlasoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v R. Sobote. Podľa slov prednostu okresného úradu Petra Pavlíka v okrese Rimavská Sobota zriadilo odberné miesto 65 obcí a všetky tri mestá. Spolu v termíne od 22. januára do 26. januára bude podľa Pavlíka v tomto okrese obcami otvorených 92 odberných miest.

Článok pokračuje pod reklamou"Do obcí sme distribuovali predvčerom a včera takmer 50 000 AG testov. Testov je dostatok," ubezpečil Pavlík a dodal, že popri testovaní v obciach súbežne prebieha aj testovanie vo firmách, ktoré tiež zastrešujú výdajom AG testov, rovnako aj mobilné odberné miesta fungujúce na základe zmluvy s MZ SR. K včerajšiemu večeru si testy vyzdvihli všetky obce, ktoré majú zriadené odberové miesto a dostali aj potvrdenia, ktoré budú vydávať občanom po testovaní. "Záznamy budú vedené v papierovej aj elektronickej forme," avizuje.

Na RÚVZ sa hromadili žiadosti o MOM

V súvislosti s celoplošným testovaním mal v polovici týždňa RÚVZ v Rimavskej Sobote na stole približne 80 žiadostí o zaevidovanie a povolenie prevádzkovania mobilného odberného miesta (MOM).

MOM, ktoré už dostali povolenia, sú uverejnené na webovej stránke RÚVZ v Rim. Sobote. „Situácia sa každú chvíľu mení, čísla sa hýbu,“ povedala pre Rimava.sk Tatiana Majanová, ktorá je poverená vykonávaním funkcie regionálnej hygieničky. „Mali sme približne 80 žiadostí a ďalšie sa zapisujú,“ dodala s tým, že o povolenia žiadajú najmä obce v súvislosti s celoplošným skríningom, od pondelka do stredy ich stihli vybaviť približne 20.

„Medzi žiadosťami sa nájdu aj školy, ktoré žiadali o MOM predtým, ako sa spustil skríningový proces,“ doplnila. RÚVZ taktiež povoľuje MOM zdravotníckym zariadeniam, ktoré reagovali na výzvu ministerstva zdravotníctva.

Podľa Majanovej vybavujú žiadosti obratom v čo najkratšom čase. Povoľovací proces podľa nej trvá maximálne 2-3 dni.

„Dôležité je to, či prídu kompletné podklady. Ak nie, trvá to dlhšie,“ povedala s tým, že pripravené rozhodnutia a materiály musia ďalej zasielať na VÚC. „Oni MOM pridelia číslo. Až keď sa nám to vráti, môžeme podpísať a zverejniť rozhodnutia,“ dodala.

Spolu s certifikátmi po absolvovaní antigénového testu by ste mali dostať leták

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravil 380-tisíc kusov letákov, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho výsledku testu. Letáky postupne distribuoval aj v spolupráci s okresnými úradmi do všetkých okresov kraja, dostať by ich mali ľudia spolu s certifikátmi po absolvovaní antigénového testu. „Videli sme to už v minulosti, že ľudia po obdržaní negatívneho výsledku antigénového testu poľavili v dodržiavaní opatrení, začali sa navštevovať a prispeli tak k ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19. V spolupráci s odborníkmi sme preto pripravili informačný leták, ktorý upozorňuje na skutočnosť, že negatívny výsledok antigénového testu automaticky neznamená, že nie ste infikovaní. Ľudí aj prostredníctvom neho vyzývame k zodpovednému prístupu,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Leták tiež pripomína dodržiavanie známeho pravidla R – O – R (Rúško – Odstup – Ruky), odrádza od osobného stretávania sa, najmä s ľuďmi z ohrozených skupín, a vyzýva k dodržiavaniu všetkých platných opatrení.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross