No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Janovciach dokončili opravu fasády kostola. Zaznamenali aj zahraničných turistov

V obci Rimavské Janovce dokončili v uplynulých týždňoch opravu východnej časti fasády románskeho rímskokatolíckeho Kostola sv. Jána Krstiteľa. Vynovená časť je bližšie k ceste, odkiaľ prichádzajú turisti. Tých počas sezóny zaznamenali viac ako v inom období. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol katolícky farár z Jesenského Pavol Pribula, prichádzali aj autobusy so zahraničnými turistami. "Poprosia kostolníčku, aby im otvorila a sprístupnila kostol. Mnohí si pochvaľujú. Páči sa im aj interiér kostola," povedal farár s tým, že práce na východnej časti sú ukončené.

Článok pokračuje pod reklamouPre túto stranu sa rozhodli aj na základe odporúčania architekta a akademického sochára Árpáda Mézesa, ktorý priestory kostola reštauroval aj predtým. "Bolo to potrebné aj z vizuálneho hľadiska. Kostol je to z tejto strany viditeľnejší od cesty," podotkol. Zdroje podľa Pribulu získali z Ministerstva kultúry SR z fondov na opravu kultúrnych pamiatok. "Dostali sme 20 tisíc eur a z týchto zdrojov sme pokryli náklady," priblížil s tým, že išlo o odstránenie starého muriva a náhradu novej omietky. "Boli tam zvetrané časti a bolo ich treba nanovo spraviť. Vyzerá to ako pôvodné," priblížil. Zároveň dodal, že na kontrole bola aj pracovníčka pamiatkového úradu a tiež bola spokojná.

Kostol má za sebou už viacero etáp opráv. Podľa Pribulu v nich plánujú pokračovať, a keď bude aktuálna ďalšia výzva, tak sa do nej určite prihlásia. "Potrebné je robiť aj južnú stranu. "Včera tu bol jeden pán, ktorý sa zaoberá výskumom erbov. Všimol si, že na strope sú erby šľachtických rodín, ktorí pomáhali pri stavbe alebo pri obnove benediktínskeho kláštora," priblížil farár a dodal, že viac turistov chodí počas obdobia poznačeného koronou.

Interiér kostola zdobia maľby z roku 1876 a kazetový strop s erbmi, ktorých zástupcovia prispeli k jeho postaveniu. Kostol z 12. storočia je najlepšie zachovanou časťou bývalého benediktínskeho kláštora. Patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Gemeri. Podobný pôdorys a niektoré detaily sú na kostoloch v Gemerskom Jablonci a Petrovciach. Je súčasťou Gotickej cesty.

Zdroj: Rimava.sk

Opravením fasády historického kostola ukončili ďalšiu etapu prác. Tie by mali v budúcnosti pokračovať

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross