No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samosprávy vyzývajú ministra zdravotníctva na osobné stretnutie. Odkaz od nás z regiónu je, aby sa komunikácia začala, odkázal primátor Revúcej

23. mája 2022 | | |  | 

„Dnes, kedy už úplne všetci priznávajú, že s čerpaním fondu na nemocnice je problém, my v regióne sa pýtame: čo budú mať ľudia z celej reformy, keď sa nič nezrealizuje, nepostaví, nezrekonštruuje? Budú mať nula nových nemocníc a menej nezrekonštruovaných lôžok? A rovnaká otázka, len inak postavená. Ak zlyhá Plán obnovy v zdravotníctve, ak nedokážeme čerpať tú miliardu alebo jej významnú časť, zastaví sa aj optimalizácia nemocníc? Lebo tieto dve veci mali byť spojené pupočnou šnúrou,“ zdôraznil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Pripomenul, že vláda a parlament odsúhlasili optimalizáciu nemocníc bez predchádzajúcej komplexnej reformy ambulancií, pričom hlavným argumentom bolo, že nemocnicami treba začať preto, aby na ne mohli byť čerpané zdroje z plánu obnovy.

Článok pokračuje pod reklamou


"Zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít Plánu obnovy, na ktorú je vyčlenených celkovo 1,53 miliárd eur. Z toho skoro miliarda smeruje na investície do modernizácie budov a technického vybavenia nemocníc. Ďalšie investície sú naplánované na podporu zriadenia nových ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých a deti, ktorých je už dnes nedostatok," uviedol Mačica. Informáciami, podľa predstaviteľov samospráv v BBSK nedisponujú ani samotné nemocnice.

Predpokladom pri reforme nemocníc bolo, že lekári a lekárky zo zrušených oddelení a od zrušených lôžok prejdú do ambulantnej siete a posilnia ambulantnú sieť všeobecných lekárov a ambulantnú sieť špecialistov. Lenže ako sa to má diať, keď máme pomaly pol roka za sebou, a nikto nevie, čo sa deje, čo sa bude rušiť, čo sa bude rekonštruovať a kto sa má na čo pripravovať,“ uviedol podpredseda BBSK.

Ochotu samospráv spolupracovať a pomôcť, aby sa finančné prostriedky z Plánu obnovy využili na zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v regiónoch, zdôraznil aj podpredseda BBSK. „Vláda má v samosprávach partnera pripraveného pomôcť. Musí však našu pomoc chcieť a musí s nami začať viesť skutočný a pravidelný dialóg,“ dodal Ondrej Lunter.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross