No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Seniori v Tisovci a Klenovci tvorili z hliny, ich spoločný reliéfny obraz zdobí priestor domovov

Seniori z Domovov dôchodcov v Tisovci a Klenovci si vyskúšali aké to je tvoriť z hliny. Vyskúšali si techniky modelovania, skladania či vyrezávania hliny, aby nakoniec ich výtvory potešili nielen ich blízkych, ale aby si skrášlili priestor Domov Dôchodcov. Tvorivé dielne pod názvom Piece by Piece (kúsok po kúsku) zorganizovalo občianske združenie Eurosia zo Zvolena už po štvrtý rok. Pre Rimava.sk to uviedla Zuzana Grečová, riaditeľka združenia.

Podľa jej slov tvorivé stretnutia prebiehali počas mesiacov september a október. „V každom zariadení sa uskutočnili 3 tvorivé stretnutia, počas ktorých seniori pod odborným vedením keramikára Petra Smika z Hôrky pri Poprade, zhotovovali rôzne keramické výrobky, individuálne dielka, ako svietničky, misky, ale tiež spoločné dielo, nástenný keramický reliéf,“ priblížila Grečová.

„Dôležitá bola tímová spolupráca, keďže sme pracovali na reliéfnom obraze. Seniori vyrábali jednotlivé diely reliéfu, ktoré následne spájali do spoločného obrazu. Pri tvorbe sa inšpirovali jeseňou a okolitou prírodou. Z viacerých kúskov (pieces), takto „kúsok po kúsku“ vyskladali spoločné dielo, reliéfny obraz stromu,“ povedal lektor Peter Smik.

Pri práci si seniori vyskúšali techniky modelovania z voľnej ruky, skladania z plátov hliny, vyrezávania, vrypu a glazovania s následným keramickým výpalom. Ako ďalej riaditeľka spomenula, menšie dielka použijú ako darčeky pre svojich blízkych, ako i pre vlastné potešenie. „Keramický obraz bude zdobiť priestory domova a pripomínať im príjemne strávené chvíle pri zhotovovaní keramiky,“ dodala

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Pre účastníkov bol bezplatný a jeho zámerom bola podpora kultúrnych aktivít seniorov.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív o. z. Eurosia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross