No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Skládku pri Pokoradzkých jazierkach sa dobrovoľníkom podarilo odstrániť

Čiernu skládku odpadu pri Pokoradzkých jazierkach sa vďaka dobrovoľníkom podarilo už odstrániť. Na jej odstránení sa podieľalo približne 50 ľudí – dobrovoľníkov, aby po viac ako roku a približne šiestich vývozoch odpadu vyzeralo okolie okolo Kamenného Janka, ktoré je prírodnou rezerváciou, tak ako sa na chránené územie patrí.Skládku odpadu tvorili sáčky, plastové fľaše, či staré handry, ale aj veľké množstvo plastových hadíc. Na odstránení skládky sa vo veľkej miere podieľala dobrovoľníčka Michaela Tiralová, jaskyniar Ján Rešetár či Rastislav Maňovský, ktorí do dobrovoľníckej akcie zapojili aj ďalších svojich známych. Ako ďalej Rastislav uviedol pre Rimava.sk, so zbieraním odpadkov zo skládky pomáhali aj niektorí žiaci zo ZŠ P. Dobšinského v Rimavskej Sobote.

*Stanovisko Okresného úradu Rimavská Sobota, odbor starostlivosti o životné prostredie.

Na skládku upozornil ešte začiatkom roka 2017 Ján Rešetár, ktorý aj s Rastislavom odniesol už vtedy zopár vriec odpadu. Podnetom na upozornenie verejnosti na skládku odpadu bolo aj zoskupenie ľudí s názvom My sme les, ktorého cieľom je práve ochrana lesov pre budúce generácie. V novembri 2017 Rastislav zverejnil fotografie skládky na sociálnej sieti, aby tak dal aj ostatným na vedomie, že práve teraz je ten správny čas pomôcť. „Chcel som ľudí upovedomiť a dať možnosť na environmentálne vzdelávanie v rodinách. Veľa ľudí sa na sociálnej sieti prezentuje sloganom „My sme les“, teraz majú príležitosť to reálne dokázať,“ povedal Rastislav pre Rimava.sk v novembri 2017. Ruku k dielu priložila aj Michaela Tiralová, ktorá chcela dokázať, že nepatrí medzi ľudí, ktorí „sú les“ len na sociálnej sieti. Rozhodla sa to dokázať a vybrala sa so svojimi známymi k tejto nelegálnej skládke odpadu.

Skládka je odstránená, ale...
Podľa našich informácií o tejto skládke vedeli aj okolité obce. Tento podnet spoločne s fotografiami bol odoslaný na Okresný úrad životného prostredia v Rimavskej Sobote, napriek tomu sa s nelegálnou skládkou nič nerobilo. Po roku sa však približne 50 dobrovoľníkom podarilo skládku odstrániť. Ako ale pre Rimava.sk Rastislav spomenul, v okolí pri Pokoradzkých jazierkach sa stále nájdu odpadky. „V smere od Nižnej Pokoradzi som si všimol vyhodené detské plienky. Niekomu je asi zaťažko plienky vyhodiť doma do kontajnera, tak ich vyhodí niekde do prírody,“ poznamenal.

Ako postupovať, keď narazíte na nelegálnu skládku?
Stačí keď si miesto odfotografujete a podáte podnet príslušnému obvodnému úradu životného prostredia. Je nevyhnutné uviesť konkrétne miesto, kde ste skládku našli, prípadne aj s vyznačením na mape. Taktiež treba uviesť, aký druh odpadkov sa tam nachádza a aká veľká je skládka. Ak chcete byť o výsledku šetrenia informovaný, musí byť o to žiadané v podnete. Takýto návrh je možné zaslať aj anonymne.

Pozrite si fotogalériu, s akou skládkou odpadu si poradili dobrovoľníci.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Rastislav Maňovský, archív Vladimír Šándor
*Doplnené 19.10.2018


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross