No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Moderné aj tradičné odbory si na školu prišlo pozrieť vyše 200 žiakov

sostaapPribližne desiatku odborov, moderných aj tradičných, si počas Dňa otvorených dverí prišlo pozrieť viac ako dvesto žiakov z regiónu. Svoje brány včera otvorila Stredná odborná škola technická a agropotravinárska (SOŠTaAP) na Okružnej ulici v Rimavskej Sobote. Deň bol zameraný na žiakov 9. ročníkov základných škôl, ale aj na ich rodičov či ďalším záujemcom, ktorí sa chceli presvedčiť, ako vyzerajú priestory školy aj zvnútra, ako sú vybavené odborné učebne a dielne odborného výcviku. „Samozrejme najväčší záujem navštíviť SOŠTaAP mali žiaci končiacich ročníkov základných škôl, ktorí sa práve teraz rozhodujú, aké povolanie si zvoliť, na akú školu a štúdium poslať svoju prihlášku,“ uviedol pre Rimava.sk riaditeľ školy Karol Kisantal, podľa ktorého v priebehu dňa ich školu navštívili žiaci nielen z okresu Rimavská Sobota ale aj z Lučenca či Revúcej. Zaujal ich odbor mäsiar, lahôdkar, s veľkým záujmom sa však stretol aj nový študijný odbor agromechatronik, ktorý v škole plánujú otvoriť v nasledujúcom školskom roku.

Za zamestnávateľov boli prítomní zástupcovia domáceho mäsokombinátu TAURIS, ktorí podľa Kisantala potvrdili záujem, aby škola vychovávala pracovníkov pre ich firmu v učebnom odbore mäsiar, lahôdkar.
Dopravu zabezpečila škola, ktorá okrem iného prevádzkuje aj vlastnú autoškolu, niektorí záujemcovia o štúdium a jednotlivé odbory prišli individuálne. „Keďže sa táto akcia na škole nekonala po prvýkrát, učitelia aj majstri odborného výcviku už tvoria zohratý kolektív, takže vlastne každý už vedel, čo má robiť,“ povedal riaditeľ školy a dodal, že pedagogickí pracovníci venovali organizácii a príprave Dňa otvorených dverí veľkú pozornosť, nechceli nič nechať na náhodu a snažili sa zodpovedať aj konkrétne otázky, ktoré žiakov a rodičov zaujímali. Za zamestnávateľov boli prítomní zástupcovia domáceho mäsokombinátu TAURIS, ktorí podľa Kisantala potvrdili záujem, aby škola vychovávala pracovníkov pre ich firmu v učebnom odbore mäsiar, lahôdkar. „Žiakom po ukončení štúdia garantujú, že budú zamestnaní v závode v Rimavskej Sobote alebo v ich ďalších prevádzkach na Slovensku. Počas štúdia im poskytnú zadarmo pracovné oblečenie a celú mäsiarsku výbavu a odborný výcvik budú môcť vykonávať v rámci duálneho vzdelávania v mäsokombináte,“ zdôraznil riaditeľ školy SOŠTaAP.

So žiakmi základných škôl prišli aj výchovní poradcovia z týchto škôl, ktorí sa tiež mohli presvedčiť, ako je škola vybavená a ako je zabezpečená odbornosť vyučovania. Návštevníci nedostali len podrobné informácie o možnostiach štúdia, ale mohli ochutnať aj mäsové lahôdky, ktoré si pre nich pripravili práve žiaci učebného odboru mäsiar, lahôdkar, ktoré rozvoniavali po celej škole, ako aj sladkosti, ktoré zasa vyhotovili žiaci učebného odboru cukrár.

S veľkým záujmom sa stretol aj nový študijný odbor agromechatronik, ktorý sa v prípade dostatočného záujmu otvorí v nasledujúcom školskom roku. Združenie AGRION, ktoré zastrešuje tento študijný odbor modernou poľnohospodárskou technikou, predstavilo žiakom na školskom dvore moderný traktor, aký sa využíva v súčasnej poľnohospodárskej veľkovýrobe. „Budúci prváci, ktorí sa rozhodnú pre tento odbor, sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že dnešná moderná poľnohospodárska technika sa nedá obsluhovať, vykonávať jej údržbu a servis bez znalostí elektroniky, výpočtovej techniky a programovania,“ priblížil Kisantal a dodal, že na novom študijnom odbore sa začalo pracovať práve na podnet zamestnávateľov, ktorí poukázali na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre modernú poľnohospodársku techniku, jej obsluhu a servis.Medzi ďalšie odbory, ktoré škola už tradične otvára a s ktorými sa žiaci základných škôl mohli zoznámiť a zároveň vidieť aj žiakov SOŠTaAP priamo pri činnosti na odbornom výcviku, patria: 4 - ročné odbory s maturitou: mechanik - elektrotechnik, technika a prevádzka dopravy; 3 - ročné učebné odbory: autoopravár, agromechanizátor - opravár, elektromechanik - silnoprúdová technika; 2 -ročné učebné odbory: praktická žena, technické služby v autoservise.

Okrem nového odboru ponúkajú internát, vlastnú školskú jedáleň aj autoškolu

Návštevníci sa okrem informácií o možnostiach štúdia dozvedeli aj to, že škola má vlastný internát, čiže poskytuje možnosť ubytovania nielen pre svojich študentov, ale aj pre študentov iných škôl. Rovnako pre nich poskytuje aj možnosť stravovať sa v školskej jedálni. Pre viacerých bolo novinkou, že si počas štúdia môžu na škole urobiť vodičský preukaz, či už na malý motocykel, osobný alebo nákladný automobil alebo traktor, lebo škola prevádzkuje vlastnú autoškolu. Priestranná telocvičňa s posilňovňou alebo umelé ihrisko zasa poskytujú široké možnosti športovania.

Deň otvorených dverí zvládli za pár hodín

O našej škole sa môžete dozvedieť viac aj na stránke školy www.sostap.sk.
Na rozdiel od uplynulých rokov, kedy sa Deň otvorených dverí konal vždy v priebehu dvoch dní, sa ho škola tentokrát rozhodla urobiť v jeden deň. „Napriek tomu sa veľký nápor žiakov základných škôl podarilo zvládnuť bez problémov,“ podotkol riaditeľ Kisantal a dodal, že podľa reakcie žiakov ZŠ sa im priestory školy páčili, niektorí prišli už rozhodnutí, že budú na SOŠTaP študovať a niektorí, ktorí ešte neboli rozhodnutí, sa možno rozhodli práve v tento deň. Pozitívne signály zo strany žiakov, rodičov i výchovných poradcov sú ocenením úsilia pedagógov, ktorí sa snažili žiakov presvedčiť, že práve absolvovaním štúdia na SOŠTaAP sa stanú odborníkmi v dnes žiadaných odboroch na trhu práce.

V telocvični zorganizujú turnaj zamestnancov škôl už tento mesiac

V telocvični strednej školy sa v piatok, 24. februára, uskutoční XXIV. ročník turnaja zamestnancov škôl v halovom futbale o Pohár riaditeľov SOŠ technickej a agropotravinárskej a SOŠ obchodu a služieb v Rimavskej Sobote. „Už teraz naň srdečne pozývame všetkých priaznivcov tohto športu,“ avizuje riaditeľ školy, ktorú čaká neľahká úloha, pretože bude tento rok obhajovať minuloročné víťazstvo.

Zdroj: SOŠTaAP Rimavská Sobota

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.   


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross