No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Naši žiaci v zahraničí, zahraničie u nás

Obe tieto skutočnosti sú už zažitou prirodzenou súčasťou procesu skvalitňovania prípravy žiakov Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote na povolanie v u nás vyučovaných gastronomických odboroch ako hotelová akadémia, kuchár, čašník. Žiaci úspešne a radi využívajú ponuku zahraničnej praxe, ktorá sa bude v sezóne 2022 konať na ostrove Cyprus, Ayia Napa v päťhviezdičkovom hoteli ADAMS BEACH, ktorý získal ocenenie „Customer Excellence Award“ od British Airways za rok 2020.

V tomto roku to bude v období od 15. júna 2022 do 10. októbra 2022. Po pohovore s operačným manažerom ABH vybraní žiaci našej školy už v júni môžu odcestovať na Cyprus. Elegantný, novozrekonštruovaný hotelový areál je situovaný priamo pri jednej z najkrajších pláží na ostrove (Nissibeach), len niekoľko minút chôdze od centra rušného letoviska Ayia Napa. Luxusný hotelový areál disponuje 376 izbami rozmiestnenými v modernej štvorposchodovej budove s nádherným panoramatickým výhľadom na more. Hotel zabezpečuje ubytovanie i stravovanie.

Samozrejme, odborná prax je na adekvátnych pozíciách, je finančne ohodnotená a skrýva i zaujímavé bonusy. Najvýznamnejším bonusom je však komplex skúseností, ktoré žiak získava. Nie sú to len odborné zručnosti, ale i zdokonalenie sa v cudzích jazykoch vďaka komunikácii so zahraničnou klientelou, v nadviazaní nových možných kontaktov a, samozrejme, i vo vychutnaní si špecialít gréckej kuchyne a krásnej rekreačnej destinácie.

Ďalšia zahraničná spolupráca v tejto oblasti vzišla zo sekcie nemeckého jazyka našej školy v nemeckých mestách Ansbach a SchwäbischHall. Nemecký partner umiestňuje našich odborne a jazykovo zdatných žiakov vo svojich prevádzkach v uvedených mestách. V tomto prípade je síce dominantným jazykom nemčina, ale určite sa pri komunikácii s hosťami dostane k slovu i anglický jazyk. Príležitostí počas trojmesačného pobytu je vždy dosť. Sme radi, že i odborná prax našich žiakov v Nemecku úspešne prebieha už niekoľko rokov.

Naša škola vďaka svojej dlhodobej tradícii a skvelému materiálnemu vybaveniu kladie vzhľadom na svoje zahraničné aktivity veľký dôraz i na vyučovanie cudzích jazykov. Naše dlhoročné skúsenosti trend nadobúdania praktických skúseností svojho odboru i v zahraničí len potvrdzujú. Je to zaujímavá forma konfrontácia toho, čo žiak získa na škole a na domácej praxi s potrebami nového, v našom prípade zahraničného prostredia.

A ako je to so zahraničím u nás?

Naša škola zachováva tradíciu veľkej medzinárodnej súťaže FOURFEST,  za účasti piatich štátov. Umožňujú nám to naše veľkorysé a dôstojné priestory vrátane našich vlastných reštauračných zariadení, konkrétne reštaurácie ČIERNY OROL, nachádzajúci sa na námestí Rimavskej Soboty, a reštaurácie JUNIOR, ktorá je neďaleko centra.

Táto súťaž je určená takmer pre všetky odbory školy. Keďže naša škola umožňuje žiakom gastronomických odborov získať osvedčenia someliéra, barmana aj baristu, môže sa konať i súťaž v rámci tejto činnosti. Pre žiakov všetkých štátov je zaujímavá pravdepodobne najviac tým, že sa navzájom stretávajú, vznikajú zahraničné priateľstvá a tiež si reálne konfrontujú svoje nadobudnuté zručnosti a vedomosti so svojimi vrstovníkmi. K dispozícii sú im i spoločenské aktivity, ktoré sa pre nich počas trojdňovej súťaže pripravujú. Jazyková zdatnosť je len výhodou a overením jej úrovne v praxi.

Kontakt:
Adresa: Stredná odborná škola obchodu a služieb, Športová 1, 979 01, Rimavská Sobota
E-mail: [email protected]
Telefón: 047 5812011
Web: sosos.sk
Facebook: Stredná odborná škola obchodu a služieb Rimavská Sobota

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross