No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Školákom a rodičom bez internetu pripravili v televízii na Dvojke špeciálne vysielanie

24. mája 2020 |  | 

Písanie do múky, skladanie mien prostredníctvom kamienkov či vystrihnutých písmeniek zo starých časopisov patria k tipom, ako zaujať pozornosť malých prváčikov či žiakov prvého stupňa základných škôl. Spracovali ich v niekoľkých častiach videoreportáží, ktoré sú odvysielané prostredníctvom RTVS. Ide o vysielanie v maďarskom jazyku so slovenskými titulkami.

V uplynulých týždňoch na tomto projekte pracuje aj regionálny televízny štáb z Rimavskej Soboty, Eva Szekeres a Ladislav Lichtmannegger (Sú autormi filmu o „Nežnom mestečku”, ocenení boli aj za film o sovietskych lágroch - Nevinný vinníci. Gemerčania v sovietskych lágroch, pozn. red). Prvé časti z tohto pre nich doposiaľ netradičného filmovania boli už odvysielané v programovom bloku Domáca škola.

Článok pokračuje pod reklamou



Sú určené hlavne pre školákov a ich rodičov, ktorí nemajú dostatočný prístup na internet a chcú sa vzdelávať v časoch zatvorených škôl. Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ národnostného vysielania RTVS Attila Lovász, impulz prišiel z televízie a aj z ministerstva školstva. Reagoval tak na zatvorenie škôl kvôli opatreniam voči šíreniu koronavírusu. Podľa jeho slov je dôležité, aby si deti udržali istú formu v písaní a čítaní. „Je to najdôležitejšie pre tých prváčikov, ktorí absolvovali prvý polrok a ten druhý polrok je ten, ktorý kladie základy ich schopnostiam spoznávania písmeniek alebo čítania s porozumením," povedal pre Rimava.sk Attila Lovász.

V pilotnej časti zachytávajú, ako sa s deťmi hrajú a kreslia. „Má to takú hravú formu. Dieťa v mladšom školskom veku samo od seba nemá ešte tie návyky, aby si stanovil režim dňa, musí tam za ním stáť rodič a my sme aj tým rodičom chceli pomôcť, ako zorganizovať deťom čas," upozornil Lovász. Zároveň podotkol, že bolo náročné vtesnať podstatné veci do pár minút, kým sa deti vedia sústrediť na niečo. Jedným z ďalších tipov bolo, ako učili deti rodičov programovať bez počítača, boli však potom aj diely zamerané na čítanie a písanie. „Boli to výlučne také diely, kde sme hovorili, čo majú rodičia robiť s deťmi, ktoré sa učia čítať a písať," skonštatoval.

Vysielanie si môžete pozrieť na STV 2 v stredu a piatok. Rovnako aj v archíve RTVS tu.

Riaditeľ národnostného vysielania spomenul, že bol príjemne prekvapený, že sa do projektu zapojili šikovní učitelia. Jednou z nich je aj zástupkyňa riaditeľky školy v Bátke Agnesa Gyuránová. „Má dlhoročné skúsenosti s prácou s malými deťmi, práve hravými formami," priblížil Lovász a dodal, že sú tam učitelia z Košíc, Komárna, Gemera či Šamorína. „Sú aktívnejší, robia na viacerých projektoch, letných táboroch pre učiteľov či na doškoľovacích kurzoch," priblížil.

Okrem písania a čítania je v príspevku z Gemera napríklad aj trochu výtvarnej výchovy, vytvorenie kolísky z orechovej škrupinky. Ide o maličkosti. „Vie to urobiť každé dieťa, pokiaľ sa pohrá s rodičom. Ten rodič je tam naozaj veľmi dôležitý, lebo mi môžeme modré z neba primiesť v televízii, ale to, aby sa dieťa, 10 - 12 minút koncentrovalo a dávalo na niečo pozor, to je práca rodiča," zdôrazňuje riaditeľ. Dodáva však, že aj rodičia sa v tomto za posledné týždne veľmi veľa naučili. „Zmaturovali na jednotku, podobne aj mnohí učitelia, ktorí to robia na diaľku," dodal.
Aktuálny štýl vyučovania pritom podľa jeho slov je komplikovanejší najmä v marginalizovaných skupinách, ktoré sú práve aj v regióne Rimavskej Soboty. „Tu hovoriť o internetovom vyučovaní je úplne bezpredmetné," povedal Lovász a ubezpečil, že do konca seriálu ostáva prvoradou cieľovou skupinou dieťa, ktoré nemá internet.

[totalpoll id="160813"]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross