No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zastupiteľstvo opäť rokovalo: Možno sa obnoví tradícia výroby piva

2. júna 2020 | | |  | 

Zasadnutie mestského zastupiteľstva zo dňa 26. mája pokračovalo v utorok 2. júna. Poslanci diskutovali o bodoch, ktoré na poslednom zasadnutí nestihli prerokovať. Zaoberali sa financovaním súkromných a mestských škôl i škôlok, ktoré nebude rovnaké. Okrem toho prerokovali stúpajúcu kriminalitu v meste či financie obnovy zimného štadióna. Vedenia schôdze sa kvôli pracovnej zaneprázdnenosti primátora Jozefa Šimka chopil viceprimátor Ladislav Rigó.

V Rimavskej Sobote sa možno obnoví výroba piva

Minulý mesiac boli poslanci mestského zastupiteľstva oboznámení s investičným zámerom na roky 2020 až 2023 vo výške približne 100 mil. eur podnikateľa z Veľkého Šariša Františka Kurillu. Ten by v Rimavskej Sobote chcel postaviť pivovar, závod na spracovanie ovocia na výrobu džúsov, nápojov, džemov a sušeného ovocia, taktiež závod na výrobu sladu a paraplynovú elektráreň. Ak by sa tento investičný zámer vydaril, v meste by mohlo vzniknúť 300 až 500 nových pracovných miest. Podnikateľ Kurilla by s výstavbou chcel začať už v októbri tohto roka. „Predpokladám, že kým všetky papierovačky prebehnú, tak tento termín nestihneme,“ avizoval viceprimátor Ladislav Rigó, podľa ktorého sa už s týmto podnikateľom stretol spolu aj s primátorom. Všetko je však v súčasnosti len na úrovni rokovaní. Rigó sa zmienil aj o tom, že podnikateľ Kurilla by mal mať partnera z Nemecka.

Článok pokračuje pod reklamou



„Beriem tento list len ako informatívnu správu, nakoľko sme sa toho dozvedeli len veľmi málo, len nejaké predpokladané investičné náklady, doby výstavby, ktoré ja hodnotím ako veľmi optimistické,“ povedal poslanec Roman Vaľo a dodal, že podľa neho tento rok už stavať nezačnú. Taktiež si myslí, že na to, aby mohli odborne rozhodnúť, musia mať viacej informácií. „Každopádne nás teší záujem o Rimavskú Sobotu,“ uzavrel Vaľo.

Kriminalita v meste stúpa

Jedným z bodov programu bola aj informatívna správa o činnosti mestskej polície za rok 2019. Podľa tejto správy bolo v rámci hliadkovej činnosti zistených a následne riešených aj na základe oznámení od občanov v roku 2018 celkovo 2 234 prípadov a rok neskôr 2 783 prípadov. Z toho 323 prípadov boli priestupky proti verejnému poriadku. Išlo o výtržnosti, rušenie nočného pokoja, znečisťovanie verejného priestranstva a najmä o vzbudzovanie verejného pohoršenia neprispôsobivými osobami pod vplyvom rôznych návykových a omamných látok. Mestská polícia riešila i priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Taktiež zaznamenala priestupky proti majetku, a to najmä na uliciach Česká a Sedliacka. Ako podotkol poslanec Jaroslav Bagačka, kriminalita v meste stúpa.

„Dosť problémov sa objavuje na sídlisku Dúžavská cesta, kde bolo 56 prípadov roztržiek, 80 prípadov omamných látok, hádzanie kameňov do áut,“ dodal a poznamenal, že to nie sú dobré výsledky. Ak si porovnáme kriminalitu v meste v roku 2018 a 2019, zistíme, že napríklad priestupky týkajúce sa dopravy a parkovania stúpli z počtu 1290 na 1713. Stúpajúcu tendenciu sme zaznamenali aj pri priestupkoch voči verejnému poriadku. Kým v roku 2018 ich bolo 290, o rok neskôr sa ich počet navýšil na 323. Podľa poslanca Jozefa Tótha to napovedá o tom, že mestská polícia si pred trestnou činnosťou nezatvára oči a pracuje viacej. Zároveň sa príslušníkom mestskej polície za ich odvedenú prácu poďakoval.

Financovanie súkromných a mestských škôl i škôlok nebude rovnaké

Jednou z tém bolo aj financovanie školských zariadení, medzi ktoré patria nielen tie mestské, ale i súkromné. Dotácie z mestského rozpočtu na mzdy a prevádzku škôl i škôlok schválili poslanci na minulom zastupiteľstve v rozdielnych výškach, a to 100 percent pre mestské zariadenia a 88 percent pre súkromné. Podľa poslanca Petra Juhásza by mesto nemalo robiť rozdiely medzi týmito sektormi. „Tieto zariadenia fungujú na území mesta a v prospech občanov mesta. V mnohých veciach mám iný názor ako pán primátor, ale v tomto s ním súhlasím,“ povedal poslanec Juhász a dodal, že aj súkromné školy a škôlky pomáhajú deťom vzdelávať sa.

Článok pokračuje pod reklamou



„Naša úloha je jednoznačne hájiť záujem mesta a záujem iných organizácií hájiť tiež v primeranej miere. Vzhľadom k tomu, že sú teraz rôzne úsporné opatrenia, ktoré aj prijímame, tak si myslím, že tých 88 percent pre súkromné a cirkevné zariadenia je správny krok. Aj keď ja by som podporoval viac,“ povedal poslanec Jaroslav Bagačka. Podľa poslanca Michala Demetera je tento rok krízový. „Školy sú počas tohto obdobia zatvorené a tie náklady majú nižšie. Do budúcna, keď sa táto situácia vylepší, tak sa môžeme porozprávať o tom, ako budeme tieto nie mestské zariadenia podporovať,“ tvrdil Michal Demeter.

Zimný štadión získa financie na obnovu

Ďalej poslanci rokovali o návrhu zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu športovej infraštruktúry a o spolupráci pri vytvorení športového centra. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) mestu schválil dotáciu vo výške 100 tisíc eur na obnovu hokejovej infraštruktúry. Nevyhnutnou podmienkou pre získanie dotácie je podľa vedúcej odboru rozvoja mesta Evy Murárikovej zriadenie športového centra pre základné školy.

„S tým súvisí aj zabezpečenie financovania troch ambasádorov športu, ktorí budú priebežne zabezpečovať výučbu korčuľovania a voľnočasové aktivity pre žiakov základných škôl,“ dodala Muráriková. Poslanci rozhodovali o schválení päťpercentného kofinancovania, vyčlenení financií na vytvorenie športového centra a taktiež o navýšení finančných prostriedkov na prevádzku štadióna o 44 tisíc eur. Poslanci návrh zmluvy odsúhlasili.

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/697321877765244/

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross