No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Slováci a Slovenky opäť volia. Všetky volebné miestnosti boli v okresoch R. Sobota a Revúca otvorené

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA/REVÚCA – Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku sa budú konať už túto sobotu, 8. júna 2024, od 07:00 do 22:00. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.

"Všetky volebné miestnosti boli v okresoch Rimavská Sobota a Revúca otvorené bez problémov, nezaznamenali sme zatiaľ žiadne podnety, či sťažnosti," potvrdil Miroslav Szepessy, predseda Okresnej volebnej komisie v Rimavskej Sobote.

Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu alebo pobytového preukazu občana Európske únie. Ak bol voličovi vydaný hlasovací preukaz predloží ho spolu s občianskym preukazom alebo pobytovým preukazom.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak sa jedná o voliča (občana SR), ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenka a ani na území iného členského štátu EÚ, predloží cestovný doklad (slovenský cestovný pas) a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.

Právo voliť majú všetci občania EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí v termíne konania volieb dovŕšili 18 rokov. Na Slovensku môžete voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ak ste:

  • občanom SR alebo iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku
  • občanom SR, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku ani na území iného členského štátu Európskej únie

V prípade, že má občan Slovenskej republiky trvalý pobyt v inom členskom štáte EÚ, môže voliť iba v tomto štáte, pričom volí poslancov toho štátu, v ktorom žije.

Kandidátnu listinu pre voľby do Európskeho parlamentu podalo 24 politických strán a jedna koalícia, pričom Pirátska strana Slovenska sa vzdala v prospech Demokratov.


Slovensko čakajú ďalšie voľby. Medzi kandidátmi nájdete ľudí aj z nášho regiónu


Z hlasovacích lístkov, ktoré dostane vo volebnej miestnosti, si volič vyberie jeden lístok s preferovaným politickým subjektom. Krúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Hlas bude platný aj vtedy, ak volič odovzdá neupravený hlasovací lístok.

Výsledky budú jasné po skončení volieb v celej Európskej únii, posledné miestnosti sa zavrú 9. júna o 23:00 v Taliansku. Politické strany musia získať aspoň 5 percent hlasov, aby mohli byť ich zástupcovia zvolení do Európskeho parlamentu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross