No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sobotu večer bez deky do prírody ani na krok. Čaká nás maximum padajúcich hviezd

V sobotu večer, 12. augusta, by ste do prírody nemali ísť bez deky a fotoaparátu. Čaká nás tohtoročné maximum meteorického roja Perzeíd, ktorý sa nazýva aj ako Slzy Sv. Vavrinca. „Za ideálnych podmienok by bolo možné vidieť až 150 meteorov za hodinu,“ avizuje Pavol Rapavý, riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Ako doplnil, na pozorovanie je vhodné si vybrať miesto bez rušivého osvetlenia.

A hoci to platí pri každoročnom pozorovaní „padajúcich“ hviezd, tento rok to podľa jeho slov platí dvojnásobne. Ako ozrejmil, pozorovanie bude rušiť svit Mesiaca pred poslednou štvrťou, ktorý vychádza 1,5 hodiny pred polnocou. Napriek tomu sa určite oplatí pozriem smerom hore k oblohe.

„Slovenské“ Perzeidy odfotené Čechom ohodnotila americká NASA ako prestížny snímok

Svitom Mesiaca sa nedajú odradiť ani slovenskí i českí astronómovia. Tých od dnes, 11. augusta, čaká každoročná medzinárodná expedícia s názvom Expedícia Perzeidy, ktorá sa uskutoční pri slovenskej obci Vrchteplá a potrvá až do soboty, 19. augusta. Pred rokom tu vznikla i fotografia zobrazujúca meteory z roja Perzeíd proti letnej Mliečnej dráhe nad astronomickým táborom pri obci, ktorú vybrala NASA ako prestížny snímok dňa APOD, a to včera, 10. augusta. Jej autorom je český fotograf Petr Horálek.

Čo je APOD?

APOD je skratka pre Astronomy Picture Of the Day (NASA), teda Astronomický snímok dňa NASA. Jeho mottom je „Objavujte vesmír!“ Každý deň je predstavený iný obrázok alebo fotografia nášho fascinujícého vesmíru, spolu so stručným vysvetlením napísaným profesionálnými astronónmi. Tými sú profesor Robert Nemiroff a Dr. Jerry Bonnell. Od roku 1999 je taktiež dostupný s českým prekladom, o ktorý sa každý deň stará Josef Chlachula, spoluzakladateľ webu Českej astronomickej spoločnosti Astro.cz. Za celú 22-ročnú históriu bolo publikovaných len niekoľko snímkov českých a slovenských autorov, pričom Horálek je jediný, ktorému sa to podarilo už desaťkrát. Viac o APODu a fotografiách českých a slovenských autorov vrátane českých sprievodných textov k týmto snímkom nájdete na www.astro.cz/apod/about.

Slováci však rovnako nezaostávajú a taktiež aj ich snímky sa už tento rok ocitli medzi tými prestížnymi. Postaral sa o to slovenský fotograf Ondrej Králik a jeho fotografia pod názvom Oblúky jari, ktorá bola publikovaná NASA ako prestížny snímok dňa 29. apríla. Tento rok sa tak medzi prestížnymi fotografiami APODu objavili už dve so slovenskou krajinou.

Zdroj: Rimava.sk, Pavol Rapavý, FOTO: Petr Horálek


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross