No active "ca-sidebar-197687" sidebar

SOŠOS: Tradícia učňovského školstva v meste má už desiatky rokov, chystajú oslavy s absolventmi aj učiteľmi

sosos-rimavska-sobotaTradícia učňovského školstva v oblasti služieb a tradičných remesiel v Rimavskej Sobote má už desiatky rokov. Čím všetkým počas uplynulých sedemdesiatich rokov v regióne a kraji prešla, aký význam plnila v spoločnosti, kto všetko sa zaslúžil o jej rozvoj a akých významných absolventov vychovali sa dozviete začiatkom novembra na oslavách 70. výročia založenia školy, súčasnej Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote. Ako pre Rimava.sk priblížil riaditeľ SOŠOS Jaroslav Bagačka okrúhle výročie nemali vo väčšej miere pripomenuté už posledných 30 rokov, preto sa rozhodli pripraviť niekoľkodňové oslavy. Zamerané budú zamerané pre študentov, absolventov, ako aj pre približne 40 pedagógov školy, ktorých ocenia v záverečnom programe 11. novembra v divadelnej sále Domu kultúry. „Bolo veľmi zložité vybrať kandidátov najmä v takej dlhoročnej histórii školy. Pôjde hlavne o dlhoročných pedagógov, ktorí sa podieľali na rozvoji učňovského školstva, riaditeľov či ich rodinných príslušníkov,“ spomenul Jaroslav Bagačka. Podľa jeho slov má škola bohatú históriu, ako aj mnoho úspešných absolventov, z uplynulých rokov pripomenul napríklad finalistku Superstar Petru Kepeňovú, herečku prešovského divadla Stanislavu Kašperovú rodenú Pázmányovú. Zároveň poznamenal, že škola vychovala mnoho študentov v oblasti tradičných remesiel a navštevovali ju aj generácie niektorých rodín, starý otec, otec a aj syn. Absolventom bol napríklad aj futbalový brankár Július Nôta.

Pri príležitosti 70. výročia založenia školy sa však budú snažiť, aby sa stretli absolventi všetkých odborov, od predavačov až po elektrikárov. Škola podľa Bagačku mala desiatky rokov aj nadregionálny, krajský význam, kedy k nim chodili učni od Žiaru nad Hronom až po Tornaľu, ako aj z Veľkého Krtíša či Zvolena. V prvotných odboroch sa žiaci vyučili za automechanikov, elektrikárov či stavebníkov. „Vtedy bolo väčšie zastúpenie chlapčenských odborov, ktoré sa vyvíjali popri duálnom vzdelávaní a prax mali žiaci v štátnych podnikoch,“ načrtol vývoj Bagačka a dodal, že z ich učilišťa potom vznikali ďalšie, napríklad strojárske v Rimavskej Sobote alebo krajčírky v Hnúšti. Ďalšie služby ako predavači, kaderníčky, krajčírky, čašníci, kuchári pribúdali neskôr. „Dá sa však povedať, že stále to zameranie sa nám podarilo udržať a nešli sme do manažmentov, ktoré nemajú v sebe nič uchopiteľné. Držali sme sa pôvodných remesiel v oblasti služieb,“ dodal Bagačka. Podľa riaditeľa SOŠOS sú aj profesie, ktoré v súčasnosti nemá kto vykonávať a odbory by bolo revitalizovať, napríklad vodoinštalatéri či obuvníci.

Štvordňové oslavy začnú už 8. novembra. Počas osláv v telocvični školy na Športovej ulici bude medzinárodný futbalový turnaj zamestnancov partnerských škôl krajín V4 ako aj finálové zápasy športových súťaží žiakov a kabu. V škole sa dozviete o trendoch v modernej gastronómii, pripravená bude aj výstava fotografií Alexandry Galambovej. V kaviarni Junior komplex chystajú prednášku pedagogického experta Miloša Nováka o školstve na Slovensku a v krajinách V4. Diskusia by mala viesť k možným námetom, nápadom, scenárom či snáď riešeniam. Vo štvrtok, 10. novembra, bude pripravený koncert profesionálnych umelcov Jany Bernátovej, Jána Babjaka, Miroslava Dudíka a Igora Bázlika. „Galaprogram bude takým odrazom minulosti, súčasnosti ako aj odkazom, že naša škola má budúcnosť,“ uzavrel riaditeľ Jaroslav Bagačka.

Stredná odborná škola obchodu a služieb sídli v približne 40-ročnej budove na Športovej ulici, na Hlavnom námestí v historickej budove Čierneho orla ako aj v Junior komplexe na Železničnej ulici. Niekoľkokrát ročne pripravuje týždne slovenskej, českej, maďarskej, talianskej, ruskej, brazílskej či švajčiarskej kuchyne. Jednou z najväčších akcií školy je medzinárodný festival žiakov stredných odborných škôl v zručnostiach žiakov z okolitých krajín, Four Fest. V spolupráci so Spojenou školou na Okružnej ulici už viac ako 20 rokov organizujú aj medzinárodný futbalový turnaj. V súčasnosti ponúka viac ako desať odborov. Viac o škole sa dozviete na internetovej stránke SOŠOS.

Stredná odborná škola obchodu a služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote

 

Zdroj: Rimava.sk, 
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross