No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Spisovateľ Z. Szászi predstaví svoju novú knihu, vydáte sa s ňou na Prechádzku vidiekom

Vonka cítite svieži vzduch, počujete štebotať vtáky a každým svojim krokom obdivujete historické stavby, týčiace sa do neba, ktorými sú posiate stovky obcí či miest nielen južného Slovenska. Možno aj takýto pocit zažijete pri čítaní novej knihy s názvom Prechádzka vidiekom spisovateľa žijúceho v Rimavskej Sobote Zoltána Szásziho, ktorý v piatok, 8 marca o 17:30 hod. ju predstaví v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Besedu so spisovateľom bude viesť Attila Mizser.

Bohato ilustrovaná publikácia esejí je akýmsi geografickým a historickým sprievodcom regiónu južného Slovenska, územne ohraničeného od Gemerského Jablonca po Zemplín. „Je názorným a obsažným výsledkom osobnej návštevy a zmapovania tejto oblasti,“ uviedla Viktória Tittonová, riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakova, ktoré besedu s autorom organizuje.

A čo o knihe prezradil pre Rimava.sk sám autor? „Kedysi som mal seriál v denníku Ujszó, volal sa Potulky vidiekom a tam som predstavoval rôzne historické pamiatky, prírodné krásy, prírodné zaujímavosti a to až do Hronu po Zemplín,“ priblížil. Ako prezradil, už je z toho napísaných 350 článkov a z nich do knihy vybrali viac ako 50 článkov. „Opisujem v nich pre mňa dôležité a zaujímavé miesta, kde som sa vracal aj niekoľkokrát, aby som overil určité informácie a rovnako sú to miesta, ako aj tie ostatné, kde sa cítim veľmi dobre,“ ozrejmil.

Podľa spisovateľa je to pre neho akýmsi privátnym vyznaním sa týmto miestam. Ako však dodáva, ide o odborné články, pri ktorých čerpal z rôznych zdrojov a pokúša sa ich približovať ľuďom, aby spoznali aj takéto zabudnuté a neznáme miesta. V knihe podľa Szásziho si čitateľ nájde informácie o kaštieľoch, kostoloch, hradoch, opevneniach, župných domoch ako aj o sakrálnych i nesakrálnych pamiatkach. „Jednoducho všetko, čo mi prišlo do cesty a zaujalo ma. Je to taká puntičkárska práca, nie je to „buchnutie si po bruchu“ a už píšem. Veľa informácií si zisťujem z rôznych zdrojov. Častokrát sa mi stáva, že jedna publikácia tvrdí jedno a iná zase niečo druhé. Nie je to ľahké, ale práve v tom je ten šmrnc, baví ma to bádanie. Mám z toho dobrý pocit, keď niečo vypátram,“ zakončil spisovateľ.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross