No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Spoznajte policajné symboly zo sveta, odhalí vám ich ojedinelá zbierka

Ak patríte medzi policajných nadšencov a chceli by ste vidieť ojedinelú zbierku relikvií z viac ako 120 štátov sveta, tak by vám nemala ujsť výstava Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. V jeho priestoroch sa vo štvrtok, 10. augusta o 15:00 hod. uskutoční vernisáž výstavy „Policajné symboly zo sveta. Zo zbierky Dr. Lászla Szilasa z Ostrihomu“. Ako ďalej Rimava.sk informovala historička múzea Anita Tóthová, výstava vznikla v spolupráci s Lászlóm Szilasom z Ostrihomu, z Maďarska, ktorý je zberateľom policajných uniforiem, dôstojníckych čiapok, odznakov a nášiviek na rukávy. Výstavu si budete môcť pozrieť do 31. októbra 2017.

„László Szilas je súkromným zberateľom, ktorý sa už viac ako 25 rokov venuje zbieraniu policajných rovnošiat, dôstojníckych čiapok, odznakov a symbolov. Jeho cieľom je vyjadrenie úcty a uznania k policajtom, ktorí denno-denne bojujú proti zločinom. Vlastní rozsiahlu zbierku relikvií zo 127 štátov sveta, v ktorej sú zastúpené predmety nielen z Európy, ale aj z Ázie, z Afriky a z Ameriky, z takých exotických krajín ako sú Thajsko, Nepál, Mexiko, Peru, Alžírsko, Omán a ostrov Tuvalu v Tichom oceáne,“ priblížila Tóthova. Ako doplnila, jeho zbierku tvorí 1 350 nášiviek na rukávy, 92 dôstojníckych čiapok, 48 rovnošiat, 265 odznakov a mnoho ďalších predmetov. Zbierka sa viaže k štátnej polícii, colnej správe, pohraničnej i obecnej polícii.

Podľa historičky zámerom Szilasa je založenie súkromného policajného múzea v Ostrihome. Na to, aby svoj sen mohol splniť, založil aj nadáciu, cieľom ktorej je podľa Tóthovej vytvorenie a prevádzkovanie múzea, popularizácia poriadkových orgánov a napomáhanie bezpečnosti. „Jeho zbierka je v súčasnosti pre verejnosť dostupná formou putovnej výstavy,“ ozrejmila a dodala, že na výstave bude sprístupnená časť jeho ojedinelej zbierky.

„Návštevníci si budú môcť pozrieť rovnošaty a saká policajtov a colníkov z rôznych krajín, medzi nimi napríklad uniformu Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky alebo uniformu belgickej kráľovskej polície. Bude vystavený veľký počet dôstojníckych čiapok, ako nemecká, švajčiarska alebo francúzska policajná čiapka, a tiež čiapka pracovníka jordánskej kráľovskej polície alebo čiapka colníka v Andorre. Výšivky na rukávy taktiež budú prezentované vo veľkom počte, formou zarámovaných obrazov,“ avizuje historička s tým, že kuriozitami budú kovové odznaky a vyznamenania.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross